Badyán: Koření s léčivými účinky

Badyán

Badyán je poměrně známé koření, které využíváme pro jeho výraznou chuť, která nám připomíná lékořici nebo anýz (s tímto kořením ale jinak nemá nic společného). Má typický hvězdicovitý tvar. Badyán je plodem čínského stromu Illicium verum. Kromě využití v kuchyni se ale badyán využívá také pro své léčivé účinky, za kterým vděčí díky obsahu důležitých látek. Je zdrojem bioaktivních sloučenin, které přispívají k dobrému zdraví člověka.

Badyán a jeho obsah

Badyán obsahuje zejména flavonoidy a polyfenolové sloučeniny, které mohou nabídnout své antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. V tradiční čínské medicíně se využívá již tisíce let. Zajímavostí ovšem je to, že také západní medicína začíná badyán používat v některých způsobech léčby. Důležité jsou zejména jeho antimikrobiální vlastnosti a farmakologický potenciál. Vzhledem k obsahu kyseliny shikimové má badyán taktéž antivirové vlastnosti. Kromě obsahuje flavonoidy, jako je například anetol, díky němuž má badyán svou typickou chuť, které mohou potlačovat růst houbových onemocnění.

Badyán

Badyán: Foto Pixabay

Jak začít používat badyán

Badyán má výraznou chuť podobnou lékořici. Pokud s ním začínáte, mějte na paměti, že se jedná o aromatické koření. Méně je tedy více. Začínejte s malým množstvím a postupně můžete toto množství upravovat. Inspirovat se můžeme indickou a čínskou kuchyní, kde je použití badyánu mnohem častější, než u nás. Badyán lze použít na přípravu čaje, do polévek, dušených pokrmů, vývarů, pečiva, dezertů a dalších.

Rizika konzumace badyánu

Obecně je toto koření považováno za bezpečné, i když byly zaznamenány alergické reakce. Obvykle se badyán nepodává ani malým dětem, protože existuje riziko, že může zaměněn za plod stromu zvaného badyáník anýzový (Illicium anisatum). Tento plod je vysoce toxický.

Zdroj info: https://www.healthline.com/nutrition/anise

Náhledové Foto Pixabay