Arachnofobie: Je to skutečná nemoc, nebo iracionální strach?

fóbie

Strach z osminožců se stává fobií ve chvíli, kdy se určitá myšlenka na pavouky nebo jeho blízkost v místnosti změní v nepředstavitelný strach a úzkost. Přestože není jasné, co přesně arachnofobii způsobuje, existují spekulace, že je podmíněna evolučním vývojem pamětí.

Jak chápat arachnofobii?

Arachnofobie je psychiatrická porucha, která se projevuje přehnaným strachem z hmyzu. Jedinec, který trpí tímto druhem strachu, se chová nepříčetně za okolností, kdy se v jeho blízkosti nachází nějaký pavouk a zpravidla si je tohoto nepřiměřeného strachu zcela vědom. Rozdíl mezi strachem z hmyzu a arachnofobií spočívá v tom, že strach je nesmyslný a mimořádně silný. Během fobie je tak míra strachu vzdálená srovnání se skutečným nebezpečím, které pavouci představují. Lidé, kteří jí trpí, cítí příznaky úzkosti, jakmile si na pavouka jen vzpomenou.

Jaké příznaky se u vás mohou objevit?

Lidé s arachnofobií mají zpravidla pocity nevolnosti a strachu při pomyšlení na pavouky, což může vést až k silné panice a hysterii. Několika jedincům vadí jen blízkost těchto pavouků, zatímco u jiných může tyto vedlejší účinky aktivovat i bezvýznamná myšlenka nebo obrázek pavouka.

  • strach nebo neklid při pohledu na pavouka
  • strach nebo znepokojení z reálné hrozby, které čelíte
  • neklid nebo panika – potíže s dýcháním, pocení, zrychlený tep, nevolnost, třes
  • odmítnutí vstoupit do místnosti, kde se hmyz vyskytuje
  • šílený křik
Arachnofóbie
Foto: Pixabay

Existuje léčba arachnofobie?

Léčba arachnofobie spočívá v podstatě v psychoterapeutických rozhovorech, při kterých se doktor snaží naučit pacienta porozumět celé podstatě jeho strachu. Oslovený jedinec je pomalu seznamován s obávanými okolnostmi, nejčastěji prostřednictvím obrázků, poté je možné přejít k virtuální realitě. Tato léčba se nazývá expoziční léčba. Součástí léčby je také relaxace a dýchání. Odborník může navíc doporučit i antidepresiva. Několik studií se domnívá, že pomoc může nabídnout i hypnoterapie. Její účinky však nebyly plně prokázány.

Další strategií je kognitivně-behaviorální léčba, což je krátkodobý pomocný postup, díky němuž se trvale snažíte změnit své myšlenkové vzorce. Tímto způsobem se zaměřuje na hledání jiných způsobů, jak se přiblížit běžným výzvám. Konkrétní léčebné metody budou v podstatě záviset na závažnosti vašeho stavu.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8421596/, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21852-arachnophobia-fear-of-spiders

Náhledové foto: Pixabay