Sex s nitroděložním tělískem: Na co jste se báli zeptat

Sex

Nitroděložní tělísko je poměrně spolehlivým způsobem, jak zabránit početí. Nemusíte každý den myslet na to, že je čas vzít si prášek. Zavádí ho gynekolog, je to malé zařízení ve tvaru T, které se umístí do dělohy. Spousta žen nevnímá nitroděložní tělísko pozitivně, protože ohledně něj existuje spousta mýtů. Chcete-li si užívat sex s partnerem, je ale tou vhodnou možností.

Ovlivní nitroděložní tělísko sex?

Váš sex bude stejný, jako byl dosud. Hormonální ani nehormonální nitroděložní tělísko nezpůsobí snížení touhy ani vyloučení některých sexuálních poloh. Žena ani muž ho při sexu neucítí, takže se nebude negativně projevovat na celkovém sexuálním prožitku ani jednoho z partnerů.

Nezpůsobí nitroděložní tělísko silnější menstruaci?

Nezpůsobí, a to ani v případě, že jde o hormonální variantu. Na co se ale můžete těšit, je odstranění křečí. Někdy dochází též ke zmírnění menstruačního krvácení či jeho úplnému potlačení. To je dobrá zpráva pro ženy, kterým silné krvácení způsobuje potíže v běžném životě.

Sex

Foto: Pexels

Je třeba tělísko nějak aktivovat?

Ne. Stačí, když ho gynekolog správně vloží, a pak už je bezúdržbové. Sex může být spontánnější. Nedoporučuje se ale spoléhat na tělísko v případě, že máte sex s „nahodilým“ partnerem. Neochrání totiž před pohlavně přenosnými chorobami. Hodí se tedy spíše lidem, kteří mají jednoho sexuálního partnera.

Může jej partner cítit při sexu?

Správně vložené tělísko by neměla cítit žena a ani její partner. S postupem času tělísko navíc měkne a je sotva patrné. Je navrženo tak, aby bylo co nejtenčí a drželo na svém místě. Ověřit si, zda je tělísko tam, kde má být, může váš gynekolog.

Je krvácení po sexu časté?

Krvácení po sexu s nitroděložním tělískem není časté, nepovažuje se ale za riziková. Hormonální nitroděložní tělíska totiž mohou způsobit ztenčení endometriální výstelky uvnitř dělohy, která odchází spolu s menstruací. Pokud je výstelka velmi tenká, může se při sexu trochu loupat, což způsobuje krvácení. Pokud se ke krvácení přidají bolesti, je to důvodem návštěvy lékaře. Může to být známkou toho, že vaše tělísko není na svém místě, takže nebudete chráněni.

Zdroje info:

https://www.womenshealthmag.com/sex-and-love/a19969416/sex-with-an-iud/

https://www.health.com/condition/sexual-health/sex-with-iud

Foto: Pexels