Žlutá zimnice způsobuje vážné příznaky. Můžete se očkovat

Žlutá zimnice

Plánujete navštívit subtropické a tropické oblasti Afriky, domlouváte si výlet do Jižní Ameriky nebo chcete prozkoumat oblasti Střední Ameriky? V tomto bodě byste měli vědět, že mnohé národy vyžadují nebo navrhují, abyste se naočkovali proti žluté zimnici. Na tuto nebezpečnou chorobu umírá hodně lidí a nelze léčit.

Žlutá zimnice je intenzivní horečnaté hemoragické onemocnění, které se šíří prostřednictvím infikovaných komárů. Tato nemoc způsobuje u 25–50 % pacientů s těžkou formou smrt do dvou týdnů od nástupu začínajících příznaků. Žlutá zimnice je to proto, že dochází k zežloutnutí pacienta. Vzhledem k tomu, že počáteční náznaky, které se u pacientů objevují, nejsou specifické pro tuto nemoc, jedinci si v některých případech pletou žlutou zimnici s jinými druhy tropických nemocí.

Jaké jsou příznaky?

Žlutá zimnice má klinickou proměnlivost a může se projevovat v několika podobách, od mírnějšího průběhu až po systémové selhání organismu, které se uzavírá úmrtím. Úmrtnost se pohybuje kolem 5 % u jedinců po celou dobu žijících v endemických oblastech, ale v případě nově příchozích, kteří po celou dobu nepobývají v příslušných oblastech, může být až 50 %. Onemocnění obvykle probíhá ve dvou fázích. Specialisté se zmiňují o první jako o rudé, kvůli charakteristickému zarudnutí ve tvářích a červenému zbarvení jazyka.

Žlutá zimnice 2
Foto: Pixabay

Charakteristický je rychlý nástup nespecifických příznaků, které zahrnují vysokou horečku, zimnici, ale i celkovou slabostí nebo překrvení sliznic v oblasti úst a spojivek. Toto stádium trvá zpravidla 2 až 3 dny, ale v případě závažnějšího průběhu horečka klesá až kolem pátého dne. Několik z ovlivněných se v tomto okamžiku zotaví, ale u některých se nemoc změní ve fázi druhou.

Je možné léčit žlutou zimnici

Stejně jako u jiných hemoragických horeček neexistuje žádná přesvědčivá léčba žluté zimnice, která by nemoc mohla úplně zničit. Léčí se symptomy, přičemž nejdůležitější je klid na lůžku a sledování pacientova zdraví. Uprostřed druhé fáze se lékaři pokoušejí zajistit jeho játra před nekrózou.

Pacient by měl dodržovat vhodnou dietu, která je zásadní v případě selhání jater a ledvin. Pacientům jsou v některých případech podávány infuze glukózy nebo vysoké dávky vitamínu K a v případě silného krvácení v žaludečním traktu je zásadní krevní transfuze. V případě selhání ledvin se provádí hemodialýza. Jako prevence je vhodné očkování, oblečení, repelenty a moskytiéry.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8955180/, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/yellow-fever

Náhledové foto: Pixabay