I počasí má výrazný vliv na krevní tlak a psychiku

Počasí je jedním z těch univerzálních témat, která nás všechny obklopují každý den. Může nás inspirovat k dobrodružství, nebo naopak zatlačit do bezpečí našich domovů. Ale nad čím mnoho lidí možná nepřemýšlí, je vliv počasí na naše zdraví. Zvláště krevní tlak a psychická pohoda jsou dvě oblasti, které mohou být ovlivněny změnami v atmosférických podmínkách.

Krevní tlak a počasí

Studie naznačují, že atmosférický tlak, teplota a vlhkost mohou mít vliv na naše krevní tlaky. Například pokles teploty může způsobit, že se naše cévy stáhnou, což zvyšuje krevní tlak. Naopak v horkém počasí může docházet k rozšíření cév a snížení krevního tlaku. Tyto změny v krevním tlaku mohou být významné pro lidi s hypertenzí nebo jinými kardiovaskulárními problémy.

Kromě toho může vlhkost vzduchu hrát roli. Vlhký vzduch může vést k pocení a dehydrataci, což může způsobit pokles krevního tlaku. Naopak suchý vzduch může způsobit dehydrataci a ztížit práci srdce, což může zvýšit krevní tlak.

Psychická pohoda a počasí

Překvapivě má i počasí vliv na naši psychickou pohodu. Studie ukazují, že dlouhodobé expozice šedému nebo deštivému počasí mohou způsobit sezónní afektivní poruchu (SAD) u některých lidí. Tento typ deprese se obvykle objevuje v zimních měsících, kdy jsou dny kratší a sluneční světlo je méně dostupné.

Foto: Pixabay

Navíc extrémní počasí, jako jsou bouřky nebo hurikány, mohou vyvolat úzkost a strach. Lidé mohou mít obavy z poškození majetku, ztráty života nebo dokonce traumatických zážitků spojených s předchozími katastrofami.

Zmírnění vlivu počasí

I když nemůžeme ovlivnit počasí, můžeme přijmout opatření k minimalizaci jeho vlivu na naše zdraví a psychiku. Pravidelně měřte svůj krevní tlak a komunikujte s lékařem o jakýchkoli změnách. V případě, že trpíte SAD, zkuste si dopřát více světla, cvičení venku a udržujte si aktivní sociální život i během zimních měsíců.

Pokud jde o psychickou pohodu, vyhýbejte se přehnanému sledování zpravodajství o nepříznivém počasí a hledejte podporu u rodiny a přátel. A pakliže trpíte úzkostí spojenou s extrémními povětrnostními podmínkami, vyhledejte profesionální pomoc od terapeuta nebo psychiatra.

Závěr

I když nám může připadat, že počasí je pouze kosmetickým jevem, skutečně může mít hluboký vliv na naše zdraví a pohodu. S vědomím toho, jak počasí ovlivňuje naše tělo a mysl, můžeme přijmout opatření k ochraně svého zdraví a pohody v různých povětrnostních podmínkách.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8029770/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16380524/

Náhledové foto: Pixabay