Záchvat epilepsie: ne každý ví, jak by se měl zachovat

Miminko

Epilepsie je nemoc, kterou mohou trpět děti i dospělí. Může být vrozená nebo získaná (zejména po úrazu hlavy). Touto nemocí trpí asi 1 % lidské populace. Nejčastější je v prvních letech života, ale také u dospělých nad 65 let, vyskytnout se ale může v jakémkoli věku. Idiopatická epilepsie je taková, u které nebyla prokázaná příčina vzniku onemocnění, symptomatická je pak ta, u které se příčina ví. Kryptogenní epilepsie je něco mezi – existuje podezření na příčinu, ale nelze ji prokázat. Většina lidí trpí právě idiopatickou epilepsií.

Je epilepsie dědičná?

Výzkumy ukazují, že ne. Může být ale způsobena genetickými předpoklady jedince nebo jeho vrozenými chorobami. U dospělých se nejčastěji vyskytuje po poranění hlavy či mozku, v důsledku nádorů či degenerativních onemocnění. Příčinou vzniku může být též encefalitida a meningitida. O onemocnění se mluví po prodělaných minimálně dvou záchvatech. Pokud došlo k mozkovým změnám hned po prvním záchvatu, pak je možné zahájit léčbu.

Rodina

Foto: Pexels

Jak vypadá epileptický záchvat?

Při epileptickém záchvatu dochází k nadměrným elektrickým výbojům v nervových buňkách. Jsou výsledkem dočasných poruch bioelektrické aktivity mozku. Tyto poruchy mohou zasáhnout obě hemisféry mozku (generalizovaný záchvat) nebo jen část jedné hemisféry (parciální záchvat). Záchvaty mohou mít různou délku (několik sekund až minut), frekvenci i formu. Epileptický záchvat se liší také v závislosti na tom, zda je postiženým dítě nebo dospělý.

Jak vypadá epilepsie u dospělých?

Nejčastějšími příznaky jsou záchvaty doprovázené křečemi, ztrátou vědomí. Pokud pacient stojí, spadne, takže mu hrozí i úrazy způsobené pádem. Někteří pacienti poznají, že se jim záchvat blíží a včas si sednou. Někteří se mohou nevědomě vyprazdňovat. Křeče mohou způsobit, že si postižený pokouše jazyk, může se mu tvořit pěna u úst. Menší množství pacientů pak má záchvat takový, že jednoduše ztratí vědomí a jeho svaly se uvolní. Další epileptický záchvat může probíhat při vědomí člověka, obvykle má křeče v horních končetinách.

Jaký je záchvat u dětí?

U dětí se často nevyskytují křeče, dítě jakoby zamrzne. Několikaměsíční miminka mohou chvět prsty na rukou či nohou.

Kdy je třeba volat sanitku?

Sanitku voláme v případě prvního záchvatu u osoby. Poté už jen v případě, že je záchvat příliš dlouhý (více než 30 minut) nebo se v průběhu půlhodiny vyskytne větší množství záchvatů.

Co dělat, když se záchvat epilepsie projeví?

Pokud jste svědkem onemocnění, první pomoc spočívá zejména v tom, že se snažíte odstranit nebezpečné předměty v okolí postižené osoby. Nekontrolovanými pohyby by se dotyčný mohl zranit. Samotným křečím nebráníme, osobu se nesnažíme znehybnit. Je vhodné podložit hlavu polštářem (máme-li jej k dispozici), a pokud to jde, polohovat jej na bok. Neotvíráme čelisti! Nepodáváme léky! Po záchvatu může být osoba zmatená, ospalá či rozrušená.

Jak se epilepsie léčí?

Pacient obvykle užívá léky, které mu předepíše lékař. Ty sice nemohou chorobu vyléčit, mohou ale snížit frekvenci epileptických záchvatů nebo snížit jejich závažnost. Pokud léky nezabírají, může dojít k chirurgickému zákroku – odstraní se část mozku, kde se vyskytuje epileptické ložisko, či dojde ke stimulaci bloudivého nervu. Postižení by měli jíst stravu s co nejnižším množství cukrů.

Zdroje info:

https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/matka-i-dziecko-zdrowie/padaczka-u-dzieci-i-doroslych/

https://epilepsy-institute.org.uk/

Foto: Pexels