Co způsobuje břišní tyfus a proč se chránit?

bakterie

Břišní tyfus způsobují mikrobi Salmonella typhi. Toto onemocnění je v průmyslově vyspělých zemích neobvyklé, ale ve světě, kde vzniká, představuje skutečné riziko. Břišní tyfus se šíří nakaženou stravou a vodou nebo blízkým kontaktem s nakaženým jedincem. Mezi příznaky obvykle patří vysoká horečka, migréna, žaludeční bolesti a zácpa nebo naopak průjem. Nákazu lze léčit antimikrobiálními látkami a proti břišnímu tyfu existuje protilátka.

Onemocnění zvané břišní tyfus

Velmi závažné střevní onemocnění známé jako břišní tyfus je způsobeno bakterií zvanou Salmonella typhii. Stejně jako jiná onemocnění se projevuje horečkou, migrénou, ale také žaludečními obtížemi a nevolností. U slabších lidí může vést ke komplikacím a ohrozit jejich život. Zdrojem nemoci je člověk, takže k přenosu dochází kontaktem s nakaženým jedincem nebo prostřednictvím kontaminované stravy či předmětů. Bakterii se v podstatě daří ve špatných hygienických podmínkách, a proto je nejrozšířenější v chudých zemích s horšími hygienickými zásadami.

Jaký je zdroj šíření

Bakterie, která způsobuje onemocnění, přežívá v lidském střevním traktu. Přenašečem bacilu však není člověk, který je nakažený, ale osoba, která infekci prodělala. V případě, že je osoba pouze přenašečem, přežívají mikroorganismy častěji v zaníceném žlučníku nebo močových cestách. Nejčastěji se mikrobi šíří prostřednictvím vody nebo jiných tekutin, stravy, společně s předměty, kterých se přenašeč dotýká rukama.

Nákaza ovlivňuje takzvané Payerovy pláty v tenkém střevě, které vlivem mikrobů otékají a pomalu odumírají. Podél těchto linií se vytvářejí vředy a existuje také riziko zjizvení, které zvyšuje možnost punkce trávicího traktu, což je smrtící. Mikroskopické organismy se rozmnožují v lymfatické tkáni a mohou se šířit dál lymfatickou nebo krevní cestou.

Příznaky břišního tyfu

Na začátek je třeba říci, že doba výskytu nemoci je zpravidla 7 až 14 dní. U dětí bývá průběh infekce mírnější, zatímco u starších osob je větší riziko myslitelných komplikací. První týden vypuknutí nakažený trpí:

  •       Migrénou
  •       Horečkou a zimnicí
  •       Nevolností
  •       Zácpou
  •       Schváceností
  •       Bolestí břicha

Po prvním týdnu se zpravidla objeví další specifické příznaky onemocnění. U dospělých se projevuje perforace trávicího traktu, která je smrtelná. Běžné příznaky druhého týdne jsou:

  •       Bledost
  •       Hnědý jazyk
  •       Vyrážka růžové barvy na břiše
  •       Nízký krevní tlak
  •       Vypadávání vlasů
  •       Poškozené svaly
  •       Rozšířené uzliny
diagnóza tyfu
Foto: Pixabay

Dá se onemocnění léčit?

Pokud se vám po návratu z rizikových oblastí objeví příznaky, zvažte konzultaci s lékařem, který se zabývá celosvětovou cestovní medicínou nebo infekčními nemocemi. Tento profesionál dokáže rozpoznat a léčit vaše onemocnění rychleji než běžný lékař. Léčba infekce spočívá v antimikrobiálních lécích, které především zabraňují komplikacím v pokročilých stádiích. Také umožňují potlačit nepříjemné příznaky onemocnění. Během léčby je základem pitný režim a klid na lůžku.

Je šokující, že i po léčbě antimikrobiálními léky se u malého počtu osob, které se z břišního tyfu zotavily, udržují mikroskopické organismy ve střevním traktu nebo žlučníku, často po několik let. Tito jedinci, tzv. chroničtí přenašeči, jsou schopni nakazit ostatní, i když sami nyní nemají žádné příznaky!

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557513/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1489205/

Náhledové foto: Pixabay