Můžete sami zavčas rozpoznat příznaky demence?

Demence

Věkem podmíněná demence je označení pro degenerativní onemocnění, které vede ke změnám v mozkové tkáni. Jak název napovídá, nemoc charakterizovaná zapomínáním informací a zhoršující se inteligencí nejvíce ohrožuje starší lidi, zejména ty, kteří jsou starší 60 let. Navzdory tomu, že zapomínání je běžnou součástí stáří, její přemíru rozhodně nelze považovat za zanedbatelnou.

Demence

Je vedlejším účinkem demence související s věkem, degenerativního onemocnění, které způsobuje změny v mozkové tkáni a je úzce spojeno s postupným úbytkem inteligence. Stařecká demence nejčastěji postihuje pacienty starší 60 let, přičemž pravděpodobnost výskytu se s rostoucím věkem zvyšuje. Existuje více než 50 onemocnění, která lze klasifikovat jako demence. Tyto infekce ovlivňují všechny sociální vrstvy a nejsou podřízeny sexuální orientaci, příslušnosti nebo zeměpisné poloze. Největší nebezpečí je věk.

Jaké jsou příčiny stařecké demence?

Rozvoj demence ve vyšším věku má řadu příčin. Nejčastěji se jedná o Alzheimerovu chorobu, která je příčinou 6 z 10 případů. Často je to způsobeno tvorbou nerozpustných bílkovin v mozkové tkáni mezi nervovými buňkami a srážením další bílkoviny uvnitř mozkových buněk. Oba tyto procesy vedou k poškození nervových spojení mezi mozkovými buňkami společně s odumíráním těchto buněk, což způsobuje mentální postižení pacienta.

Lékaři však nemohou najít přesné příčiny rozvoje demence. V každém případě se zkoumají běžné dědičné predispozice a látky, které slouží k přenosu dat mezi nervovými buňkami. Může však vznikat i během látkové přeměny v neuronech, čímž dochází k ohrožení životnosti. Vliv mají však vnější faktory, mezi které patří dieta, pohyby, vlivy životního prostředí a geografické rozdíly.

Jaké příznaky doprovází stařeckou demenci?

Jak se projevuje stařecká demence? Jelikož souvisí s rostoucím věkem, může se zpočátku projevovat jako normální součást stárnutí. U většiny starších jedinců dochází k normálnímu útlumu myšlení a rozpadu schopnosti vybavování, pravidelně se vytrácí jména. Schopnost ukládat a spolupracovat s novými daty je navíc oslabená. Jak tedy můžeme bezpečně rozpoznat příznaky demence u starších osob?

Běžně se o této degenerativní nemoci dá mluvit, když se ovlivněný jedinec začne zhoršovat v každodenních činnostech, jako je práce, péče o své tělo nebo sociální kontakty. Zprvu se nemusí nic projevit, ale v dlouhodobém horizontu může dojít ke zhoršení. Přesné rozpoznání příznaků počínající demence není jednoduché. Ve skutečnosti rozvoj degenerativních změn v mozku často předchází prvotním příznakům nemoci. U demence jsou ovlivněny všechny složky lidské přítomnosti, což má vliv nejen na kognitivní činnost, ale i na změny chování.

Demence 2
Foto: Pixabay
  •       Halucinace
  •       Problém s myšlením a plánováním
  •       Problémy s vyjadřováním
  •       Oploštělá emotivita a emoční labilita
  •       Agresivní chování neustálý neklid
  •       Nedodržování osobní hygieny
  •       Ztráty lidských postojů a hodnot

Při lehké demenci člověk obtížně mluví, zapomíná, je podezíravý a vztahovačný, je dezorientovaný, bezradný. Trpí úzkostmi, agresivitou a změnou osobnosti.

Zdroje info: https://www.nia.nih.gov/research/clinical-trials, https://www.routledge.com/A-Critical-History-of-Dementia-Studies/Fletcher-Capstick/p/book/9781032268774

Náhledové foto: Pixabay