Začarovaný kruh obsedantně-kompulzivní poruchy aneb když vám vtíravé myšlenky nedají klid

Než vyjdete z domu, musíte přesně desetkrát zkontrolovat, že jste za sebou zamkli? Možná trpíte OCD neboli obsedantně-kompulzivní poruchou, která se projevuje neodbytnými, a hlavně nechtěnými myšlenkami a nutkavým opakujícím se jednáním. Jak se porucha léčí?

Těžká forma OCD vede až k invaliditě

OCD trpí asi dvě až tři procenta české populace, což odpovídá dvě stě tisíc lidí. Společně s depresí patří mezi nejčastější psychiatrické nemoci. Nevyhýbá se dospělým ani dětem. V případě těžké formy, kdy se onemocnění léčbou nedá zvládnout, velmi často člověk skončí jako invalida. Dobrou zprávou ale je, že ve většině případů odborná léčba zabírá. Za vznikem OCD často stojí nadměrný stres, který je rizikovým faktorem.

Podle čeho obsedantně-kompulzivní poruchu poznáte?

Myšlení člověka s OCD má přesně daný řád, který je velmi nesnadné opustit. Pokud člověk trpí OCD, objevují se u něho opakující se myšlenky a nutkavá jednání, jež mají negativní vliv na jeho psychickou pohodu. Myšlenky (obsese), které ho napadají, a následující jednání nedokáže člověk vlastní vůlí potlačit, jsou velmi neodbytné, způsobují úzkost, která poleví až tehdy, kdy člověk rituál (kompulzi) provede.

Plynový sporák a OCD: Foto Pixabay

Typický příklad – musí se několikrát přesvědčit, že vypnul sporák, než odešel z domu. Provedením kompulze, tedy kontrolou sporáku, úzkost na nějakou dobu zmizí. Postupně se však člověk dostává do začarovaného kruhu, potíže a úzkosti se stupňují, což vede ke zhoršení jeho obecného fungování. Myšlenky a činnosti, ke kterým vedou, mu totiž zaberou poměrně velkou část dne. Přitom si člověk často uvědomuje, že jeho chování je nesmyslné, ale stejně tomu nemůže odolat.

Jak se OCD léčí

Vzhledem k tomu, že si obvykle pacient s obsedantně-kompulzivní poruchouobsedantně-kompulzivní poruchou nedokáže sám poradit, je na místě vyhledat odbornou pomoc psychiatra. Ke zmírnění úzkostí se předepisují antidepresiva, nejčastěji na bázi SSRI. Základem léčby je kognitivně behaviorální terapie, během níž bývá pacient záměrně vystavený situaci, která u něho spouští úzkost, a následně je mu ale zabráněno v provedení rituálu. Tuto terapii je nutné přizpůsobit přesně na míru konkrétního pacienta.

Úzkost: Náhledové foto Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.