V dětských rukavicích našli chemikálie ničící imunitu

Dětská rukavice

Nákup oblečení se rozhodně nevyplatí podceňovat, a to především u malých dětí. Ano, člověk by rád ušetřil, nicméně někdy to opravdu není na místě. Typickým příkladem budiž rukavice, které si nechal zanalyzovat spolek Arnika. Jednalo se konkrétně o rukavice Lewro PINO a REUSCH FRANKY R-TEX XT MITTEN. Po otestování výsledky rozhodně v negativním slova smyslu překvapily. Čím? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Fluorované látky PFAS

Přesně je obsahovaly rukavice. Jedná se přitom o látky schopné poškozovat imunitní a hormonální systém. U druhých rukavic byla navíc objevena celosvětově zakázaná chemikálie PFOA přispívající ke vzniku rakovinného bujení. Obě zmiňované látky stojí za nepromokavostí rukavic. Samozřejmě lze použít i jinou alternativu, která nebude pro člověka, jenž rukavice nosí, nijak nebezpečná.

Fluorované látky v textilu většinou být nemusejí

Skutečnost je taková, že fluorované látky nejsou v textilu jako takovém nepostradatelnými. Mnohé firmy od jejich využívání upouštějí, což je z hlediska závadnosti logické. Třeba značky jako IKEA, Lindex, Coop, Vaude, L’Oreal nebo H&M tyto látky již nepoužívají. Problémy ovšem nejsou pouze u nás. Mnohdy se s těmito látkami setkáváme i v případě outdoorového oblečení. legislativa bohužel z pohledu jejich zákazu zatím příliš nefunguje.  

Pozor na to, co nakupujete

Rodiče by si měli dát velký pozor na to, co svým dětem nakupují. Ideální je třeba využití mobilní aplikace Scan4Chem. Ta po načtení čárového kódu dokáže na případné problematické látky upozornit. Jinak samotné rukavice nemusejí být primárně nebezpečné. Počítat je ovšem třeba a tím, že děti si dávají konce rukavic do úst, což jejich zdraví rozhodně neprospěje. A hlídat dítě, aby si nedávalo prsty do úst, je fakticky nemožné.

Dětská rukavice: Zdroj obrázku Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.