Silikony v kosmetice nemusíte být jen špatné

Možná se to stalo i vám. Zamilovali jste si nějaký báječný šampon i kondicionér a díky jeho účinkům příliš neřešili složení. Ovšem náhodný pozornější pohled na obal odhalil nečekaný prvek – silikony.

V tu chvíli kosmetika u uvědomělejší části z nás letí do koše. Všude se přece píše, jak jsou silikony špatné a nevhodné. To je ovšem chyba lávky, nejsou totiž silikony jako silikony.

Rozpustné vs. nerozpustné

Existují totiž ty, které se ve vodě rozpustí a potom ty, které ne. Pokud jde o první variantu, pak vlasům až tak neškodí. Upravují sice některé vlastnosti šampónů (viskozitu apod.) a krátkodobě se podepisují i na vzhledu vlasů, snadno je však vymyjete a na vlasovém vláknu se neusazují.

Na obalu byste je našli pod názvy PEG-12 dimethicone nebo lauryl methicone copolyol.

Ze zcela jiného soudku jsou pak nerozpustné silikony. Ty jsou zcela přesným opakem. Na vlasech se usazují, což se zpočátku může jevit jako skvělé. Dodávají jim totiž žádoucí objem i nadýchanost a brání zplihlosti. Ovšem jak se v kutikule usazují, brání jí zároveň v přijímání vody a živin z okolí. Vlasy se tedy časem začnou lámat, třepit a krepatět.

Zdravé vlasy

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A jak se tyhle nežádoucí složky jmenují? Nejčastěji je v levnější kosmetice najdeme pod názvy , dimethicone nebo cyclomethicone.

Další chyby, které děláme při péči o vlasy

Ale byla by chyba „házet“ všechny naše problémy s vlasovou kšticí jen na silikony. Mnohdy totiž vlasům ubližujeme i tím, že si dostatečně nehlídáme zdraví pokožky hlavy. Právě ta totiž dává život vlasovým folikulům a vyživuje je. Vyplatí s o ni pečovat za pomoci bylin (heřmánek, kopřiva, lopuch apod.) nebo přípravků s kolagenem. Ty by neměly alespoň jako občasná péče chybět v koupelně žádné milovníka zdravých a krásných vlasů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.