Jak na horečku: Srazit teplotu lze léky i zábaly nebo potní kúrou

Sychravé zimní počasí s sebou přináší také nepříjemné virózy spojené s rýmou a kašlem. Je to zároveň období chřipkové epidemie, nad kterou vyzraje buď dobrá imunita nebo očkování. S nemocemi je spojená také vysoká horečka, která je často doprovází. Umíte ji správně srazit?

Co je to vlastně horečka?

Jako horečka se označuje stav organismu, kdy teplota přesáhne 38 °C. Tělesná teplota v rozmezí 37 až 38 °C se nazývá zvýšenou teplotou. Horečka hraje v léčbě nemocí postiženého organismu významnou obrannou roli. Dochází při ní ke zvýšení rychlosti a síly imunitní odpovědi na patogeny, jež nemoc způsobily. I proto není příliš žádoucí je ihned srážet. Pro zdravého jedince je ideální nesnižovat horečku nad 38,5 °C po dobu dvou dní. Zároveň je nutné dodržovat pravidelný pitný režim, klid na lůžku, a v případě že pacient může jíst, tak i dbát na doplňování energie v podobě stravy. Jestliže však nedojde ke zlepšení stavu, případně horečka dále roste, je na místě nasadit antipyretika, neboli léky na snižování teploty.

Horečka je přirozenou obrannou reakcí organismu. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Které léky tlumící teplotu můžeme použít?

Dětem a mladistvým do 16 let podáváme jako léky, jež tlumí teplotu, nejlépe ty, jež obsahují paracetamol jako účinnou látku (Paralen, Panadol). Acylpyrin je v jejich případě nevhodný, protože by mohl způsobit tzv. Reyův syndrom. Jedná o stav organismu, kdy dochází k poruchám vědomí, křečím a vysokým teplotám. Dalších vhodným antipyretikem pro děti je ten na bázi ibuprofenu – například Nurofen, Ibalgin, Brufen.

Dospělí mohou užívat také léky na bázi paracetamolu, ibuprofenu nebo kyseliny salicylové (Aspirin). Je třeba ale přihlédnout k tomu, jestli pacient netrpí jinou přidruženou chorobou, jako je žaludeční vřed, astma, cukrovka. Pro ně je vhodný zejména paracetamol stejně jako pro těhotné v 2. a 3. trimestru. Nastávající maminky by si zejména ve 3. trimestru měly dávat pozor na to, aby neužívaly léky na bázi kyseliny salicylové, jež by mohly zvyšovat riziko krvácení při porodu.

Vhodný je také zábal, nebo potní kúra

Pro děti i dospělé je při horečce vhodné použít studený zábal, který se přikládá na trup, končetiny, hlavu a čelo. Použít lze mokrý ručník nebo prostěradlo. Pak je nutné nemocného přikrýt přikrývkou. Jako další možnost, jež vede ke snížení teploty, je potní kúra. Provádí se pitím horkého čaje – nejlépe lipového , jež ochutíme medem a citronem. Vypít by se mělo alespoň 200 ml tekutiny. Tento postup by měl vést ke zvýšenému pocení, které horečku sníží.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.