Ranní káva může potlačit zánět – stačí ji pít s mlékem

Káva

Ranní káva má klasické doplňky: mléko, popřípadě také cukr nebo jiné sladidlo. Spousta lidí může přidávat také skořici a některé další přísady. Pokud je zvolíte správně, můžete dosáhnout toho, že v rámci svého ranního nápoje získáte další přínosy, které se budou hodit pro vaše zdraví. Například jako prevence vzniku zánětlivých onemocnění.

Káva a mléko

Typická kombinace. Mléko zjemní chuť kávy a navíc tento nápoj vychladí, takže si jej můžeme dopřát okamžitě po uvaření. Kodaňské studie naznačují, že tato kombinace by mohla mít protizánětlivé účinky. V kávě se nachází polyfenoly. O nich je známé, že mají protizánětlivé vlastnosti. Ukázalo se, že kombinace polyfenolů s mléčnými proteiny jsou v boji se zánětem dvakrát účinnější. To by mohlo znamenat, že když si ráno dopřejeme kávu s mlékem, přijímáme polyfenoly i mléčný protein – čímž se vlastně chráníme před zánětlivými onemocněními.

Cappuccino

Foto: Pixabay

Bílkovina a polyfenoly

Studie byla provedena v rámci zkoumání kávy a mléka, nicméně vědci uvádí, že to je možné použít také obecně. To znamená, že jakákoli bílkovina v kombinaci s polyfenoly může mít stejné účinky. To znamená například maso se zeleninou nebo mléčným koktejlem také zajišťuje potřebnou protizánětlivou kombinaci. Nutno ovšem říci, že tato studie je pouze předběžná a bude zapotřebí dalšího zkoumání, aby byly její výsledky potvrzeny (nebo vyvráceny).

Protizánětlivá jídla

Takže z pití kávy s mlékem můžete mít dobrý pocit, nicméně nás čeká ještě dlouhá cesta, než bude výzkum kompletní. Mezitím se můžeme zaměřit na konzumaci dalších jídel, která mají protizánětlivé účinky, protože obsahují polyfenoly. Mezi ně patří hřebíček, anýz, kakaový prášek, celerová semínka, hořká čokoláda, lněné semínko, černý bez, kaštany a další.

Zdroje info:

https://www.mindbodygreen.com/articles/milk-protein-in-coffee-inflammation

https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.jafc.2c06658

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7003434/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24531002/

Foto: Pixabay