Rakytník: Vypadá zvláštně, ale ochrání vám srdce

Rakytník

Na první pohled vypadají oranžové bobulky rakytníku velmi nenápadně, ale ve skutečnosti se jedná o poklad plný zdraví prospěšných látek. Nabízejí pomoc při zabezpečení těla před toxiny, zvyšují odolnost imunity a mají užitečné účinky na pokožku. Lze z nich vyrobit špičkový sirup, olej nebo marmeládu!

Co je rakytník řešetlákový?

Rakytník řešetlákový je druh vyšších dvouděložných rostlin z čeledi Elaeagnaceae. Stromy a keře této třídy jsou mimořádně houževnaté, obecně se dobře přizpůsobují teplotám a mají široký kořenový systém. Díky tomu se brání erozi a jsou vhodné pro obnovu půdy. Z hlediska vzhledu jsou řešetláky opadavé, dvoudomé a pichlavé stromy nebo keře. Jejich odnože jsou celokrajné, řapíkaté a střídavé. Květy rakytníku jsou jednopohlavní a jsou uspořádány v květenstvích, která se vyvíjejí na bázi bočních větví a objevují se před olistěním. Jejich plodem je kulatá až kulatá a dutá peckovice.

Kdy se sklízí?

Rakytník řešetlákový se sbírá, když je zcela vybarvený, ale není měkký na dotek, tedy v září až říjnu. Sběru každopádně brání pichlavé větve, takže sběr plodů může být velmi bolestivý a v některých případech obtížný. V případě, že jste dostatečně klidní a neberete ohled na občasné poškrábání, budete tímto způsobem bobule rakytníku řešetlákového sbírat stabilně.

Jednodušší strategií sběru rakytníku je každopádně takzvaný dvoufázový sběr. Na začátku odříznete celé větve, které jsou hustě obsypané plody, což by rostlině nemělo ublížit, ale oslabí se další sběr. V tu chvíli lze plody obrat v pohodlí domova, v ideálním případě tak, že je umístíte do chladicího boxu.

Co obsahuje rakytník řešetlákový?

Dužina plodů rakytníku řešetlákového má žlutooranžovou barvu a vyznačuje se okouzlující, sladkou a štiplavou chutí. Co je však zásadní, jsou vitaminy obsažené v rakytníku řešetlákovém. Jeho plody jsou známé jako zdroj mnoha důležitých látek, mezi které patří provitamin A (betakaroten), vitaminy skupiny B (B1, B2, B3, B6, B9), ale také vitaminy C, D, E, F nebo K. Podle botaniků obsahuje rakytník vyšší množství vitaminu C než pomeranč, citron, černý rybíz nebo kiwi a v případě přesného dávkování může bez problémů pokrýt předepsanou denní dávku tohoto vitaminu.

Rakytník
Foto: Pixabay

Kromě těchto látek obsahují plody rakytníku navíc alkaloid hypofein, který se v lidském těle mění na serotonin, hormon, který přenáší signály mezi nervy. Jeho hladina zásadně ovlivňuje stav intelektu pacienta, zabraňuje rozšíření zánětů a dalších problémů. Rakytník také obsahuje některé minerální látky, jako je železo, bór nebo mangan, přírodní kyseliny (vinnou a jablečnou kyselinu) a třísloviny, které mají pozitivní vliv na vstřebávání a vzhled pokožky. Semena, plody a bobule jsou zdrojem flavonoidů, jako je kaempferol, rutin nebo kvercetin, které pomáhají snižovat krevní tlak a zabraňují rozvoji srdečních onemocnění.

Jaké jsou účinky rakytníku řešetlákového na pohodu?

  • Podporuje fungování imunitního systému
  • Má pozitivní vliv na trávení
  • Podporuje snižování hladiny cholesterolu
  • Zvyšuje odolnost vůči stresu
  • Chrání ledviny před poškozením
  • Podporuje hojení ran
  • Zvyšuje pružnost cév
  • Brání rozvoji onemocnění srdce a cév

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8431556/, https://www.mdpi.com/2304-8158/12/10/1985

Náhledové foto: Pixabay