Kýchaní na slunci? Důvody, proč si s vámi sluníčko pohrává

Kýchání

Kýchání na slunci je poměrně běžným jevem. Týká se asi 25 % veškeré populace. Kýchání je automatický reflex, který se spustí, když v nose ucítíme cizí těleso nebo při alergii či onemocnění. Důvodem kýchání je čištění nosu od hlenu, bakterií a cizích předmětů. To dává smysl. Proč ale někteří kýchají „jenom“ ze slunce? Ve skutečnosti se toto kýchání spustí, pokud jsme vystaveni vysoké intenzitě světla, nejenom slunečního.

Kýchání po vystavení se světlu

Stačí přechod z tmavé místnosti do světlé nebo jen pohled na sníh či sluncem ozářenou plochu. Toto kýchání by vás nemělo znepokojovat, nejde o závažný problém. Zabývaly se jím takové chytré hlavy, jako byl třeba Aristoteles. Ten považovat za spouštěč kýchání teplo, které slunce vydává, nejenom intenzitu světla. Tehdy se jim ale ještě nepodařilo odhalit ten správný důvod, proč čtvrtina populace pod vlivem intenzívního světla kýchá.

Kýchání

Foto: Pexels

Jde o genetiku

Vědci, kteří se na tuto problematiku zaměřili, zjistili, že se jedná o dědičný problém. Pokud jeden z rodičů trpí kýcháním na intenzivním světle, jeho dítě má 50 % pravděpodobnost, že bude kýchat také! V angličtině můžeme najít pro tento problém terminologii Achoo syndrom (Autosomal Compelling Helio-Ophthalmic Outburst).

Kýchání mohou ovlivnit i oči

Oči jsou jedním z nejdůležitějších lidských smyslů. Jsou mimořádně citlivé. Pokud je náhle vystavíme světlu, dojde k jejich podráždění. Oči vyšlou signál do mozku a my začneme přivírat víčka, abychom je ochránili. Zrakový nerv se ale nachází poblíž nervu, který ovládá nosní sliznici. A když vysílá zrakový nerv signál, může podráždit také tento sousední nerv. A tak dojde ke spuštění respirační reakce. Tedy ke kýchnutí.

Nebojte se kýchat

I když může být kýchání někdy nepříjemné, neměli bychom je zadržovat. Mohlo by dojít k ucpání nosu a následně poranění krku, středního ucha, vnitřního ucha či dokonce bubínku. Pokud vás trápí kýchání ze slunce, noste kvalitní sluneční brýle. Jen pro zajímavost – při kýchnutí z vás vychází vzduch rychlostí až 160 km/h.

Zdroje info:

https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/skad-sie-bierze-kichanie-na-sloncu/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2821404/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK109193/

Foto: Pexels