Posilujeme imunitu u malých dětí: Dostatek spánku, zdravá strava i vitamíny

S podzimem se ohlásily nepříjemné virózy, které dokážou hodně potrápit. Začali marodit školáci a jejich rodiče jakbysmet. Viry si mezi sebou navzájem předávají, smrkají a kýchají a někdy musejí i ulehnout do postele. Co pomáhá na lepší imunitu?

Častá nemocnost malých dětí

S nachlazením nejlépe zatočí dobrá imunita. O tu je ale třeba se starat. Existuje totiž dost faktorů, které ji oslabují – stres, kouření, ponocování, nedostatek vitamínů. Že imunita nepracuje tak, jak má, poznáte podle časté nemocnosti i únavy. Bohužel zkracující se dny a výkyvy teplot v chladných měsících, kdy se přechází z tepla do zimy několikrát za den, imunitě nepřidají. Své by o tom mohli vyprávět rodiče dětí školkového věku, které s příchodem do kolektivu v mateřské školce trpí na častá nachlazení.

Vybudovat dětskou imunitu pomáhá také to, když dětský organismus přijde do kontaktu s danými viry a bakteriemi. Později pak dostatečně silný imunitní systém pozná, jestli musí proti něčemu bojovat, nebo nikoliv. Stojí to ale hodně nervů, když je dítě co chvíli nemocné.

Foto: Pixabay

Co má na budování imunity vliv?

Určitě nikoho nepřekvapí, že imunita se posiluje také zdravým životním stylem. K němu patří i dostatek spánku, který má vliv na dobrou psychickou pohodu. Ideální je, když se každý den uléhá a vstává ve stejný čas. Alespoň tři hodiny před usnutím by děti ani dospělí už neměli být vystaveni záření tzv. modrého světla – z mobilů, tabletů nebo televize.

Dostatek vitamínů

Vitamín C má na posilování imunity velmi dobrý vliv. Najdete ho především v ovoci, jakou jsou citrusy (pomeranče, grapefruit), nebo v rakytníku. Kombinovat by se měl se selenem a zinkem. Výborná je také echinacea. Antiseptické účinky má odvar z čerstvého zázvoru, který mohou pít i děti. I v zimě člověk potřebuje dostatek vitamínu D, který je v potravinových doplňcích nejlépe užívat po jídle, aby se z nich pro tělo získalo maximum účinku.

Zdroj info: benu.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.