Ovoce noni: Zázračný superlék na všechno, nebo skryté nebezpečí

Dostane-li něco nálepku superpotravina, máme automaticky za to, že to může našemu zdraví jen a jen prospět. Na stinné stránky těchto potravin se však obvykle zapomíná. Dnes se podíváme, jaké kostlivce ve skříni ukrývá jinak oblíbená noni.

Ovoce noni bychom v botanických atlasech našli jako Rojok citroníkolistý (Morinda citrifolia L.). ovšem, je známé také jako indická moruše, barvířská moruše nebo sýrové ovoce. Nejčastěji ho využívají obyvatelé Tahiti a Francouzské Polynésie, ale roste v tropických pásmech prakticky celého světa.

Jak využívat noni?

Noni toho může vašemu organismu přinést opravdu hodně. Šťáva případně prášek z plodů noni se používá při mnoha diagnózách. Namátkou můžeme uvést zejména potíže s imunitou, léčbu infekcí, kardiovaskulární onemocnění, rakovina, ochrana před aterosklerózou, léčbu žaludečních vředů a střevních chorob, působení proti ekzémům a lupům.

A zapomenout nesmíme ani na bohatý obsah mnoha cenných látek. Řadíme sem zejména vitamíny (A, C a skupiny B), minerály (sodík, draslík, železo, hořčík a mangan), flavonoidy, pektin aminokyseliny. Noni se užívá jako doplněk stravy a to v množství cca 50 ml šťávy nebo dvě lžičky prášku denně.

Komu je noni zapovězena? Seznam vás překvapí

Jasnými adeptkami na zákaz jsou těhotné a kojící ženy (rostlina se používala rovněž k vyvolávání potratů) a děti do dvanácti let věku. Vzhledem k vysokému obsahu účinných látek by na ni měli zapomenou i lidé s postižením či oslabením jater. A konečně vysoký obsah draslíku nesvědčí ledvinám nebo lidem se srdeční arytmií.

noni1

Noni může příznivě ovlivňovat vysoký krevní tlak, poraďte se tedy při jejím užívání s lékařem, užíváte-li léky se stejným účinkem. Působí rovněž jako stimulant imunity, nelze ji tedy doporučit při současné léčbě imunosupresivy. Může rovněž zhoršit příznaky některých autoimunitních chorob (lupénky apod.).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *