Oslabená imunita může znamenat řadu problémů od rýmy až po mykózu

Imunitní systém je naprosto klíčovou součástí každého lidského organismu. Jde o přirozenou bariéru, která nás chrání před okolními patogeny. Složky imunity jsou vývojově různé staré. Obecně je možné činnost imunitního systému do značné míry ovlivnit pomocí očkování, ale i na základě toho, jak dobře se staráme o svůj organismus. Projevů oslabené imunity přitom existuje celé množství a vždy je dobré vědět, že pomocí může být právě snaha o zlepšení imunity.

Pandemie donutila řadu lidí více se starat o svůj imunitní systém

Pro mnoho lidí bylo velkým budíčkem z pohledu péče o imunitní systém právě stav okolo pandemie. Všude se najednou začalo řešit, že lidé s dostatečně fungující imunitou nebudou mít při nákaze takové problémy. To vedlo k nákupům nejrůznějších doplňků stravy i pečlivým studováním, co všechno vlastně imunitu ovlivňuje. Z pohledu lékařů je zvýšený zájem lidí o zajištění správně fungující imunity a její efektivní posílení rozhodně na místě.

Imunitní systém je neuvěřitelně výkonný a složitý komplex

 Imunitní systém se skládá z mnoha různých buněk i tkání, které se svou činností vzájemně doplňují a ovlivňují. Ve výsledku tak jde o stovky až tisíce drobných operací, které probíhají v našem těle každou minutu. „Imunitní systém je efektivní především díky tomu, že se zabývá každým patogenem individuálně. Porucha či oslabení imunity pak znamená narušení funkcí některých složek tohoto systému. Důsledek je zřejmý – tělo se stává náchylnějším k nejrůznějším nemocem,“ vysvětluje MUDr. Tomáš Konvička, praktický lékař pro dospělé a vedoucí lékař pracovnělékařských služeb z EUC PLS.

Foto: Pixabay

Jasné příznaky oslabené imunity

Ke vzniku autoimunitních onemocnění a oslabení imunity přispívá i chronický stres. Moderní studie prokazují, že existuje souvislost mezi psychologickým profilem člověka a obranyschopností jeho organismu,“ dodává MUDr. Tomáš Konvička. „Současná situace kolem pandemie koronaviru psychickému stavu také rozhodně neprospívá – a čím dál víc lidí žije v dlouhodobém stresu.

Příčin oslabené imunity přitom může být opravdu mnoho. Mezi varovné signály, že se něco děje, může být například chronická únava, zvýšená náchylnost k sezónním nemocem, jako jsou chřipky a nachlazení, ale třeba i opakující se ekzémy, opary nebo rozpraskané koutky úst. Problém s imunitou signalizují také bradavice, lupy nebo plísňová onemocnění nehtů. Pokud něco podobného na sobě pozorujete, je na čase zaměřit se na to, jestli je vaše imunita opravdu výkonná a případně zapracovat na zdravém životním stylu.

Zdroj: TZ www.euc.cz

Náhledové foto: Pixabay