Jak na dietu v roce 2022? Nechte si poradit od expertů

Dieta

Odborníci na výživu, obezitu, psychologii potravin, cukrovku a srdeční choroby dali hlavy dohromady a sestavili žebříček nejlepších diet. Právě tyto doporučují pro hubnutí v roce 2022. Jednotlivé diety hodnotili na základě sedmi kategorií: bezpečnost diety, vhodnost pro krátkodobé a dlouhodobé hubnutídlouhodobé hubnutí, jednoduchost dodržování, nutriční úplnost a potenciál pro prevenci nebo léčbu cukrovky či srdečních chorob.

Středomořská dieta

Tento způsob stravování je považován za vůbec nejlepší. Strava je založena jak na dosažení zdravé váhy, tak také na udržení zdraví i prevenci nemocí a dlouhověkost. Základem této diety je ovoce a zelenina, celozrnné výrobky, ořechy, luštěnina, olivový olej a ryby několikrát týdně. Oproti tomu drůbež, vejce a mléčné výrobky jsou konzumovány střídmě. Červené maso, přidaný cukr a zpracované potraviny jsou zakázány. Dopřát si ale můžete mírné množství červeného vína.

Dieta

Foto: Pixabay

To je stravování, které odpovídá právě středomořské oblasti. Lidé zde netrpí na chronická onemocnění (rakovina, srdeční choroby) tak, jako lidé z jiné části Evropy. Tento způsob stravování zahrnuje také alespoň dvě a půl hodiny cvičení střední aktivity za týden. Nevýhodou je, že tato dieta se může prodražit – dostupnost ryb u nás je dnes mnohem lepší, stále ještě ale platí, že se jedná o drahou potravinu.

DASH dieta

Na druhém místě se umístila DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) dieta. Účinná je pro lidi, kteří trpí na vysoký krevní tlak, nicméně je vhodná i pro ostatní. DASH doporučuje určité skupiny potravin – jejich množství udává v závislosti na denní potřebě kalorií. Založena je obiloviny (zejména ty celozrnné), ovoce a zeleninu, nízkotučné mléčné výrobky, drůbeží a rybí maso, oříšky, zdravé tuk. Určujte také maximální množství sodíků a dovoluje i nějakou tu sladkost. Omezuje pití alkoholu a kouření, ale vede k dostatečnému zvládání stresu. Tento způsob stravování je určen pro dlouhodobé užívání, avšak podmínky jejího dodržování jsou jednoduché a zvládnutelné.

Flexitariánská dieta

Jedná se o vegetariánský způsob stravování, kdy živočišné bílkoviny jsou zahrnuty jen občas. Tato dieta vznikla na základě studií, které potvrdily, že strava založená na rostlinné stravě vede k nižší tělesné hmotnosti a také k nižšímu výskytu chronických onemocnění. Žádná přesná pravidla dodržování ale neexistují. Není dokonce stanoveno, kolikrát za týden si můžete dopřát živočišné produkty.

Zdroj info: https://www.health.com/diets/best-diets-for-2022

Foto: Pixabay