Pálí vás oči a máte je zarudlé? Možná se u vás jedná o syndrom suchého oka

Oko je citlivým orgánem, na který má negativní vliv celá řada situací. Některým se dobrovolně vystavujeme, protože nám ani nic jiného nezbývá. Co očím neprospívá a jak to napravit?

Čím je oko chráněné

Před okolními vlivy chrání oko tenký slzný film v podobě vodní vrstvy. Jestliže dojde k situaci, kdy se tato vrstva ztenčí natolik, že už oko dokonale nechrání, můžeme pociťovat jistý diskomfort. Oko bude zarudlé a také pálit. S tím bývá spojena únava, snížení pracovního výkonu a kupodivu i nespavost. Na vině může být pobyt v prostředí, kde silně vane vítr, rostoucí věk i individuální zdravotní stav.

Co má na oko nepříznivý vliv

Když se budete dívat dlouho do mobilu, tabletu, počítače či televize, povede to jen k problémům s očima. Budou unavené a volat po odpočinku. Ten jim lze dopřát, ale je za předpokladu, že nebudete muset jít do práce, v níž celý den sedíte před PC. Což je v dnešní době prakticky nemožné, protože celá řada administrativních profesí s počítačem pracuje.

Foto: Pixabay

Ani roušky a respirátory nejsou zrovna tím nejlepším pro naše oči. Sice chrání před vstupem virů do organismu, ale na druhou stranu přispívají ke zvýšení odpařování slz. To se projeví pálením, slzením i zarudnutím očí. Už aby pandemie skončila a byl od těchto ochranných prostředků pokoj.

Jak zlepšit zdravotní stav očí

Pokud dojde k tomu, že vás oči pálí, je vhodné jim dopřát zvlhčující oční kapky, jež podporují regeneraci oka. Máte-li problém se správný nakapáním kapek, zde je podrobný postup. Hlavu byste měli mírně zaklonit, dolní víčko mírně stáhnout a do prostoru mezi okem a spodním okrajem víčka se snažit kápnout 1 až 2 kapky. Ty povrch oka zvlhčí a dodají mu ochranný film, který oko potřebuje ke své funkci.

Zdroj: https://www.wikiskripta.eu/w/Syndrom_such%C3%A9ho_oka

Náhledové foto: Pexels

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.