Vitamín D nemusí mít takové účinky, jaké si myslíte. Zde jsou nejčastější mýty

Opalování

Vitamín D je vitamín, který je rozpustný v tucích. Aby jej naše tělo mohlo absorbovat, musíte přijímat spolu s tímto vitamínem také nějaký zdroj tuků. O jeho deficitu hovoříme zejména v zimním období, kdy nejsme tolik vystaveni slunečnímu záření. Jedním ze zdrojů tohoto vitamínu je totiž právě Slunce. Avšak i to nemusí být tak úplně pravda. Pojďte se s námi podívat na polopravdy a lži, které se o tomto vitamínu obecně šíří.

Slunce a potraviny jsou dostatečným zdrojem vitamínu D

Je pravdou, že naše pokožka umí určité množství slunečního UVB záření přeměnit na vitamín D3, nicméně toto množství je ovlivněno zeměpisnou polohou, vaším věkem, typem vaší pokožky, ročním obdobím či mírou znečištění. Toto množství je ale nedostatečné, obzvláště když uvážíme správné zásady ohledně pobytu na sluníčku. Proto se musíme obracet také na potravinové zdroje tohoto vitamínu. Ani tak ale nemáme vyhráno. Minimálního množství vitamínu D se podaří dosáhnout jen málokomu z nás.

Slunce

Foto: Pixabay

Dostatečné množství vitamínu D je 1 000 IU

Pokud je vaším cílem dosáhnout a udržet si dostatečnou hladinu vitamínu D, dávka 1 000 IU je ve srovnání s vyššími dávkami (ideálně 5 000 až 10 000 IU) méně účinná. Jestliže se tedy chcete zaměřit na to, aby vaše tělo oplývalo dostatečným množstvím vitamínu D, je zapotřebí, abyste množství přijatého vitamínu D navýšili.

Vitamín D je toxický

Další z mýtů a polopravd tvrdí, že vitamín D je toxický. Pravdou je, že pokud byste denně přijímali asi trojnásobek doporučeného denního množství vitamínu D, skutečně byste mohli pocítit účinky jeho toxicity. Avšak dosáhnout byť jen základního doporučeného denního množství je obtížné. Abyste tuto dávku překročili – a to trojnásobně – museli byste vynaložit opravdu veliké úsilí.

Doplňky vitamínu D jsou všechny stejné

Pokud se rozhodnete hladinu vitamínu D doplňovat prostřednictvím doplňků stravy, dobře vybírejte. Jednotlivé produkty se od sebe mohou lišit. V první řadě se rozhodujeme podle množství vitamínu D (níže než 3 000 IU bychom jít neměli). Dále pak vybírejte zdroje vitamínu D3, které jsou mnohem účinnější, než vitamín D2. Zaměřit se můžete také na to, z jakého zdroje vitamín pochází a upřednostňovat udržitelné zdroje tohoto vitamínu. Vzhledem k tomu, že se jedná o vitamín, který je rozpustný v tucích, není od věci koupit si přípravek, který je kombinací vitamínu D a zdravého tuku – pokud užíváte přípravky bez přídavku tuku, nezapomeňte konzumovat tuk společně s vaším doplňkem stravy.

Zdroj: https://www.mindbodygreen.com/articles/myths-weve-busted-on-vitamin-d

Foto: Pixabay