Vědci zjistili, jestli má 10 000 nachozených kroků za den opravdu význam pro zdraví

Kolik kroků za den musíte ujít pro optimální zdravotní efekt? Snad všichni víme, že zdravá chůze je dobrá pro fyzické i psychické zdraví. Jaké je ale optimální a vědecky podpořené množství kroků, které musíme ujít každý den, aby byl efekt co možná největší? Je to opravdu tolik používaných 10 000 kroků, nebo je optimální hodnota jiná?

Každý pohyb se počítá, i méně kroků je lepší než nic

Pokud chcete začít se zdravým pohybem, bude všechno lepší v porovnání s celodenním ležením na pohovce před televizí. Nemusíte se tak nutně zajímat o limity s prokázaným vlivem na zdraví. Stačí pamatovat na to, že se můžete překonávat každý den. Je jasné, že 5 000 kroků je lepší než 4 000 kroků. Vědecky prověřená ideální hodnota je sice ještě o něco výše, ale každý zdravý a ideálně pravidelný pohyb se rozhodně počítá.

Optimum se pohybuje kolem 7 000 kroků

Věděli jste, že meta 10 000 kroků za den nebyla nijak jasně vědecky podložená, ale jednalo o číslo, kterým se japonští výrobci snažili podpořit marketingovou kampaň pro prodej chytrých hodinek a fitness náramků? Tato hodnota se postupně stala natolik známou a propagovanou, až se usadila jako jakýsi minimální limit pro každodenní zdravý pohyb. U většiny modelů fitness hodinek je tak nastaven jako základní denní limit právě 10 000 kroků. Vědecky však bylo zjištěno, že optimální hodnota je o něco níže a je to konkrétně 7 000 kroků.

Foto: Pixabay

Více kroků nebo kombinace s dalším cvičením

Pokud chcete pomocí pohybu podpořit hubnutí, přidejte více kroků, až se dostanete právě na zmiňovaných 10 000 kroků. Pro tvarování postavy a posilování různých skupin svalů je zároveň rozhodně prospěšné, když ke klasické chůzi přidáte také jiný druh pohybu. Například jógu, posilování, pilates a podobně. Výsledkem bude optimální kombinace s nejlepším vlivem na zdraví, ale i na podporu hubnutí a tvarování postavy.

Zdroj: https://www.bodyrock.tv/blogs/insider-news/does-taking-10-000-steps-a-day-actually-matter

Náhledové foto: Pixabay