Polospánek pro lepší kreativitu? Vyzkoušejte Edisonovu techniku

Spánek

Odevšad slyšíme, že dostatečné množství spánku je pro náš organismus velice důležitý. Ve spánku dochází k celé řadě důležitých funkcí, které ovlivňují naše fyzické i psychické zdraví. Existuje ale jeden slavný člověk, který se zaměřil na techniku, v rámci které si nedovolil postoupit dále, než do první fáze spánku. Byl to vynálezce Thomas Alva Edison. To znamená, že se vyhýbal hlubokému spánku. Pomohlo mu to zlepšit kreativitu a také schopnost řešit problémy. Na tuto techniku se zaměřil pařížský institut.

V čem spočívá Edisonova technika

Celý trik je v podstatě velice jednoduchý. Když se Edison potýkal s nějakým problémem, který neuměl vyřešit, nebo když potřeboval dosáhnout vyšší míry kreativity, usínal vsedě s míčem v ruce. Jakmile mělo dojít k hlubokému spánku, stalo se to, že v důsledku uvolnění svalů míč upustil. To ho probudilo – přesně v ten okamžik, ve který potřebova. Čeho Thomas Alva Edison skutečně dosáhnul, všichni víme. Skutečně za to mohla jeho speciální technika?

Spánek

Foto: Pixabay

První fáze spánku

Pokud si Edison dovolil postoupit pouze do první fáze spánku, znamená to, že nikdy zcela neusnul. Tato fáze trvá kolem 7 minut. Během této doby dojde k uvolnění svalů, ale také k uklidnění proudících myšlenek a k odstranění nejrůznějších blokád. To mělo vynálezci pomoci pročistit si hlavu a přijít s konstruktivním a kreativním řešením. A právě na tuto část spánku se zaměřili pařížští vědci, kteří Edisonovu techniku simulovali.

Průběh studie

Studie se zúčastnilo celkem 103 účastníků, kteří dostali za úkol vyřešit matematický rébus. K jeho vyřešení bylo zapotřebí najít logické řešení, které spojovalo řadu čísel. Na začátku dostali účastníci 30 pokusů k vyřešení tohoto problému. Když se jim to nepodařilo, byli vyzváni k tomu, aby se šli prospat. Byli posazeni a do pravé ruky jim vložili naplněnou plastovou lahev. Jakmile se dostali do fáze spánku, kdy se svaly začínají uvolňovat, láhev spadla a účastníka probudila. Ten pak pokračoval v řešení rébusu.

Výsledky studie

Výsledkem bylo, že osoby, které se takto „prospaly“, měly až trojnásobně vyšší šanci na to, že problém skutečně vyřeší. Nutno dodat, že se jim to nemuselo podařit hned po probuzení, potřebovali k tomu další pokusy. Tento efekt byl patrný také u lidí, kteří v první fázi spánku strávili pouhých 15 sekund.

Zdroj: https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-trik-edisona-poprawia-kreatywnosc-naukowcy-potwierdzaja,nId,5701306

Foto: Pixabay