Nedostatek spánku významně ovlivňuje naše zdraví i psychiku

Probuzení

Spánek je pro naše tělo více než důležitý. Negativně nás může ovlivňovat jeho nedostatek. Ten poškozuje duševní i fyzické zdraví. Spánek je pro organismus stejně důležitý jako strava. Jaká je ideální doba spánku a jak nás jeho nedostatek může negativně ovlivnit?

Únava, změny nálad či horší koncentrace mohou představovat příznaky nedostatku spánku, který může vést i k závaznějším komplikacím. Doporučení je jasné, spánek by neměl trvat méně jak 6 hodin. V opačném případ se vystavujeme nejen chronické únavě, ale i riziku vzniku dalších problémů.

 

Co se děje s tělem při nedostatku spánku?

Vlivem nedostatku spánku začne náš organismus hůře fungovat, což vede k riziku vzniku mnoha zdravotních problémů. Tělo není dostatečně odpočaté a samozřejmě mu chybí prostor pro důležitou regeneraci. Tím se ohrožujeme možným rozvojem nejrůznějších onemocnění. Nedostatek spánku působí na imunitní systém, který je následně náchylnější k infekčním onemocněním.

Během spánku dochází k obnově energie, regeneraci svalové tkáně, zpracování nových informací v mozku či k dalším procesům nezbytným pro správné fungování organismu. Nedostatek spánku může časem ovlivnit i schopnost vykonávání každodenních činností.

PostelFoto: Pixabay

Ideální doba spánku a jeho kvalita

Ideální doba spánku by se u dospělého člověka měla pohybovat kolem 7 – 8 hodin. Je logické, že různé věkové kategorie mají různou potřebu spánku. Kojenci denně prospí i více jak 15 hodin. S přibývajícím věkem se potřeba spánku snižuje a dospělému člověku tak postačí 8 hodin kvalitního spánku k dostatečné regeneraci.

Mnohdy nastane i situace, kdy člověk spí dostatečně dlouhou, ale vzbudí se bez energie. Příčinou bývá nekvalitní spánek. Ten může být způsoben vlivem nejrůznějších faktorů jež mají na kvalitu spánku významný vliv, a to např.:

  • neoptimálně zvolenou teplotou v místnosti (chlad či horko)
  • hlučným prostředím
  • častý probouzení během spánku
  • nekvalitní matrací
  • stravou před spaním
  • používáním elektronických zařízení před spánkem
  • účinky kofeinu, alkoholu a tabáku

PostelFoto: Pixabay

 

Nedostatek spánku ovlivňuje psychické i fyzické zdraví

Věděli jste, že nedostatek spánku ovlivňuje i naši hmotnost? Nedostatek spánku totiž ovlivňuje hormony zodpovědné za pocit hladu. Změny spánku mají vliv na ukládání tuku a změnu tělesné hmotnosti spojenou s rizikem vzniku obezity. Zvyšuje se rovněž riziko kardiovaskulárních onemocnění či diabetu 2. stupně.

Naše tělo může zvýšit produkci stresových hormonů, které mají významný vliv na psychickou pohodu. Problémy se soustředěním, únava či změny nálad samozřejmě negativně působí na náš psychický stav. Zvyšuje se tak riziko rozvoje nejrůznějších psychických onemocnění, jako např. depresí či úzkostných stavů.

 

Zlepšete kvalitu spánku

Kvalita spánku je ovlivnitelná, stačí se zaměřit na několik bodů. Pokud si vytvoříte správné spánkové návyky, může to být cesta k úspěchu. Myslet byste měli především na to, že je vhodné:

  • chodit spát ve stejnou dobu
  • nejíst 2 – 3 hodiny před spaním
  • nastavit vhodně teplotu ve spací zóně
  • omezit konzumaci kofeinu a alkoholu před spaním
  • omezit rušivé elementy, jako např. hluk či světlo

 

Pokud se cítíte dlouhodobě unavení a ani dostatečný spánek nepředstavuje řešení, je ideální čas navštívit lékaře. Únava či špatný spánek mohou být samozřejmě způsobeny i různými typy onemocnění. Správnou diagnózu a léčbu dokáže určit pouze lékař.

 

 

Zdroj info: https://www.medicalnewstoday.com/articles/307334#takeaway

Zdroj info: https://www.healthline.com/health/healthy-sleep#benefits

 

Náhledové foto: Pikwizard

 

 

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.