Mužský a ženský orgasmus: čím se liší

Sex

Orgasmus byl vždycky předmětem zájmu mužů i žen. Proto existuje celá spousta mýtů, kterými je orgasmus opředen. Tak například, že absence ženského orgasmu je dána frigiditou, nebo že sexuální výkon muže závisí na velikosti jeho penisu. Ačkoli dnes už jsou známa fakta týkající se orgasmů, ten ženský je stále ještě tak trochu záhadou. U mužů dochází k vyvrcholení téměř mechanicky. Má ženský orgasmus nějakou funkci?

Intenzívní potěšení

Orgasmus bývá definován jako moment intenzívního potěšení, kterého je možné dosáhnout během sexu. U mužů je orgasmus doprovázen ejakulací, u žen pak dochází k opakovaným kontrakcím pochvy. Ve skutečnosti se jedná o stejnou reakci, kterou spouští mozek – u žen i u mužů. Dochází k produkci hormonů jako je dopamin, oxytocin a adrenalin. Právě jejich mix má za následek velice intenzívní pocit potěšení.

Sex

Foto: Pixabay

Hlavní rozdíly

Dnes už ale víme, že to, jak prožívají orgasmus muži, je velice odlišné od toho, jak orgasmus prožívají ženy. U mužů je orgasmus mechanický, je mnohem snadnější jej dosáhnout. Také ke vzrušení může docházet rychleji právě u mužů. K dosažení ženského orgasmu jsou zapotřebí emoce, fantazie, prostředí i pocity. To znamená, že dosažení orgasmu u žen je obtížnější. Tím spíše, že ženu mohou vyrušit nejen vlastní myšlenky, ale také vnější prostředí.

Potíže ve vztahu

Podle sexuologů to ale neznamená, že pokud žena v harmonickém vztahu nedosáhne orgasmu při každém sexu, musí nutně existovat problémy ve vztahu. Může to tak být, protože stres, podvědomé výčitky, nespokojenost s partnerem, mohou skutečně ovlivnit to, jaký prožitek bude žena ze sexu mít. A sexuologové zdůrazňují také to, že ženy mohou považovat za velice uspokojivý také sex, při kterém nebylo dosaženo orgasmu. To u mužů bohužel neplatí.

Vícenásobný orgasmus

Pokud mluvíme o rozdílech mezi ženským a mužským orgasmem, je zapotřebí zmínit také to, že v rámci jednoho pohlavního aktu může muž dosáhnout orgasmu pouze jednou. Poté krev z jeho údu odteče, což má za následek zmizení erekce. U mužů je to naopak. Prokrvení oblastí (například klitorisu) u žen po dosažení orgasmu nezmizí, díky čemuž je možné dosáhnout i několika orgasmů v rámci jednoho pohlavního aktu.

Zdroj: https://www.santeplusmag.com/orgasme-masculin-et-orgasme-feminin-lequel-est-le-plus-fort-selon-la-science/

Foto: Pixabay