Málo známá nepříjemnost: Separační úzkost projevující se u dětí

Úzkost

Odvedení dítěte do školy, školky vám může někdy připadat jako konec světa. V některých případech může ukládání do postele vypadat jako nepochopitelný úkol, když vaše nepřítomnost způsobí, že u dítěte propukne záchvat.

V mnoha případech může být separační úzkostseparační úzkost  z rozdělení přechodnou formativní fází, kterou všechny děti procházejí od 9 měsíců až do 18 měsíců. Často zmizí, jakmile dítě získá jistotu ve své samostatnosti.

Příznaky:

  • Strach z nepřítomnosti blízkých osob
  • Nereálný a opožděný stres, že se někomu stane něco hrozného, když nebude přítomen
  • Strach z toho, že se ztratí nebo bude unesen
  • Odmítání chodit do školy nebo se účastnit pravidelných cvičení bez doprovodu pečovatele
  • Odmítání odpočívat bez pečovatele nebo odpočívat na jiném místě, než je jejich postel
  • Obtíže být sám nebo zvýšená ulpínavost
  • Časté noční můry a močení do postele
  • Stížnosti na bolesti hlavy, žaludku nebo svalů, nevolnost a zvracení
  • Nekontrolovatelná nálada nebo žebrání v době odloučení

Jak dítěti pomoci

Zvládnout separační úzkost je obtížné, protože jako rodič chcete dítěti ulevit. Ale musíte si držet odstup od přehnaného znepokojování a neběhat do školy nebo školky pokaždé, když vás dítě potřebuje. Musíme své děti vést k samostatnosti a dítě musí dokázat ocenit dobu, kdy nejste nablízku.

Matka s dcerou
Zdroj: Pixabay

Nacvičujte odloučení

Naplánujte si schůzky s kamarády a rodinou nebo zajistěte hlídání na krátkou dobu, aby vaše dítě nemělo pocit, že je od vás odtrženo, až začne škola. Pomoci vám může také rozhovor s ostatními opatrovníky, kteří se s něčím takovým setkali, a seznámíte se s nepříjemnými situacemi.

Vytvoření důvěrného vztahu

Pokud dítě necháme u příbuzného, je vhodné strávit s dítětem v tomto prostředí nějaký čas, aby se mohlo seznámit s prostředím a vědělo, že tam bude v bezpečí. Někdy děti potřebují malou bezpečnostní deku.

Dítě
Foto: Pixabay

Komunikujte jasně a důsledně

Vysvětlete dítěti, jak dlouho budete nepřítomni, kdy se vrátíte a kdy vás vlastně znovu uvidí. Čím spolehlivěji jim řeknete, co jim řeknete, tím více mohou věřit, že se vrátíte, a tím více mohou být spokojené, když nebudete nablízku.

Pozitivní posilování

Snažte se udržet strategický odstup od kritizování dítěte za to, že má problémy s odloučením. Místo toho budete muset používat něžnější, pozitivní přístup. Musíme pěstovat sebevědomí dítěte a musíme mu dodávat energii, když projevuje autonomní chování. Pokud je budete kritizovat, budou se k vám potřebovat více přimknout.

Při loučení buďte struční a milí

Jakmile dítěti oznámíte, že odjíždíte, neotáčejte se zpět ani nečekejte déle, než musíte. Když protahujete loučení, začíná cyklus odloučení a potřebuje izolovat ne jednou, ale dvakrát nebo třikrát.

Zdroje info: maminkam.cz, zdravi.euro.cz

Náhledové foto: Pixabay