Koitofobie: Strach ze sexu vás může vyřadit

Koitofobie

Neznamená to, že se budete třást strachy, když se váš partner před vámi svlékne nebo se dotkne vašeho těla, ale intimita je to, co úzkost vzbuzuje. Nechápete, proč ostatní stále vychvalují tyto situace – vyvrcholení, pocit rauše atp.? Nepoddávejte se strachu ze sexu a snažte se najít příčinu…

Intimita neznamená totéž, co sexsex. Vypovídá o trávení a prožívání s radostí s milovaným, o společném porozumění, ale také o komunikaci a emoční podpoře. V případě, že je postavena na silných základech, bude život partnerů a jejich intimita lepší. Něco jiného je snížení sexuálních potřeb, nedostavení se orgasmu a problémy s udržením vzrušení. To je výsledek strachu ze sexu. Jen málo jedinců věnuje pozornost signálům, které předcházejí těmto problémům.

Jak vypadá strach ze sexuální intimity

Strach ze sexuální intimity je klinicky označován jako koitofobie. Téměř každý je v některých případech ve stresu z milování se svým partnerem, zvláště v případě, že máte nový vztah. V každém případě se koitofobní jedinci neustále obávají sexuální intimity. Když se postaví sexuální situaci, často u nich dochází k vážným úzkostným poruchám. Některým naskočí husí kůže jen při pomyšlení na sex.

Jak poznáte, že trpíte koitofóbií

Až se jindy setkáte s osobou, se kterou můžete mít sex, soustřeďte se na reakce svého těla. Co ve vás vyvolává její blízkost? V případě, že máte tendenci jít pryč, a pocítíte zvýšenou srdeční frekvenci a dušnost, ze sblížení máte strach!

Mezi běžné příznaky strachu z intimity patří pláč, když se máte před někým svléknout. Vše se přitom děje nadměrně na danou okolnost, tedy nezvykle, nesmyslně a důrazně. Tato perspektiva odděluje prosté obavy nebo neklid od skutečného strachu. V každém případě nejde o asexuály, ostatní schopnosti, jako je potřeba masturbace nebo samotné dosažení orgasmu, jsou pravidelně zachovány.

Proč dochází ke vzniku koitofóbie?

Strach ze sexu má samozřejmě svůj důvod. Sexualita, zvláště u ženy, není pouze v oblasti genitálií, ale navíc probíhá i mentálně! Hlava, mozek a duševní pohoda si vybírají, do čeho se zapojíme a jak sex vidíme. Proto je znásilnění pro ženy tak intenzivním zážitkem, že jsou schopny se po tomto napadení i zabít. Je to jedna z největších traumatických záležitostí, které mohou u jednotlivce způsobit vážné psychické nebo sexuální problémy.

Koitofobie 2
Foto: Pixabay

Jiné spouštěče mohou být i z dětství – sexuální napadení a zneužívání, ponižování a psychické vydírání nebo dokonce když vás rodiče přistihnou při sexu. Svůj podíl má i náboženství. V neposlední řadě je tu nejistota a různí další myšlenkoví strašáci. Jedinci, kteří mají strach ze sexu, trpí nízkým sebevědomím, strachu ze sexuálně přenosných nemocí, nemají rádi své tělo, strach ze znásilnění (které se rozmáhá čím dál více), atp…

Jak se můžete osvobodit?

Bohužel na toto vám žádný prášek nikdy nepomůže. Okolnost vyžaduje čas, a především pochopení ze strany vašeho milovaného. Dobré je se poradit s terapeutem, objevit konkrétní příčinu, rozvíjet sebeláskusebelásku a naučit se mít se ráda. Na problému však můžete pracovat i se svým partnerem, přičemž si k sobě takto vytvoříte větší důvěru…

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/medgen/548659, verywellmind.com

Náhledové foto: Pixabay