Je vaše dítě sklíčené nebo náladové? Důvody mohou být různé

Deprese mladistvých

Všímavost a otevření komunikačních linek jsou klíčem k podpoře vašeho dítěte. Pokud máte v rodině mladistvého, mrzutost jde pravidelně ruku v ruce. Když je tedy vaše dítě potichu, působí lítostivě nebo se stáhne do svého pokoje a nechce s vámi mluvit, je v některých případech obtížné poznat, zda jde o typickou součást dospívání, nebo o projev deprese, kterému je třeba věnovat pozornost.

Proč je moje dítě tak náladové?

Pro středoškoláky je typické, že se drží v ústraní nebo se trochu stahují od svých opatrovníků – a to může být známkou růstu. Vytvářejí si pocit svobody, což je dobrá věc – rozvíjejí si závislost na sociálních vazbách. Ale jsou citliví na negativní hodnocení, protože mají za sebou tolik dlouhých let, kdy dospělí sledovali jejich výkony. Dospívající mají spoustu práce, se kterou se musí vypořádat, od školních úkolů a mimoškolních cvičení až po zátěž ze strany opatrovníků, kamarádů, instruktorů a trenérů.

V tomto období jsou schopni vytvářet pocity, ale v podstatě ještě ne řídit a promítat. Když se k tomu přidá hromada hormonů v měnících se hladinách a časech, vzniká v mozku chaotické prostředí, v němž děti dolaďují vášnivé změny, kterými procházejí. Jinými slovy, váš adolescent může být ve stresu – což je zcela běžné. V některých případech to však může být příznakem něčeho víc.

Příznaky depresí

  • Změny v chování, sklíčenost a podrážděnost
  • Změny v chování, například potřebují více odpočívat nebo méně jíst
  • Stahování se od rodiny, kamarádů nebo cvičení, která je dříve bavila
  • Problémy v mnoha oblastech života, jako jsou kamarádství, rodinné vztahy, školní prospěch a volnočasové aktivity
  • Známky řezání a jiných forem sebepoškozování, jako je trhání vlasů nebo trhání kůže
  • Užívání drog a alkoholu
  • Náhlá potřeba jistoty nebo kritický pokles sebeúcty. Projevy beznaděje. Výslovné rozhovory o sebevraždě nebo nenápadnější komentáře typu: „Kéž bych tu nebyl.“
sebevražda
Foto: Pixabay

Léčba depresí

Najděte si pediatra, který bude s dítětem a s vámi pravidelně mluvit a radit vám, jak postupovat dále. Váš pediatr může navrhnout léčebné opatření, které bude zahrnovat léky, terapii nebo obojí. V určitých případech se užívají antidepresiva. Deprese jsou způsobeny nerovnováhou neurotransmiterů v mozku, proto mladí dobře reagují na léčbu. Záleží na závažnosti vedlejších účinků vašeho dítěte a na tom, jak moc to ovlivňuje jeho každodenní fungování.

Duševní pohoda je základní součástí pohody každého člověka, středoškoláky nevyjímaje. Mít v plánu vyšetření na depresi může nabídnout pomoc udržet komunikační linky otevřené a zajistit, že vaše dítě je zdravé a podporované.

Zdroje info: mentislab.cz. loono.cz

Náhledové foto: Pixabay