Správná příprava čaje: co udělat, abyste z něj využili vše

Čaj

Čaje jsou připravovány z bylinek, které nabízí celou spoustu zdravotních přínosů. Abyste si je ale mohli užívat, musíte vědět, jak s čajem zacházet. Správná příprava čaje nemusí být až tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Výslednou chuť a zdravotní přínosy ovlivňuje nejenom způsob louhování, ale také kvalita vody či její teplota. Zde je vše, co musíte vědět.

Teplota vody

Možná jste si všimli, že někteří výrobci nabízí rychlovarnou konvici, která dokáže vodu ohřát na požadované stupně Celsia. Díky tomu budete mít přípravu čaje pod kontrolou. Každý druh čaje vyžaduje pro svou přípravu jinou teplotu. Obvykle ji najdete na obalu, nebo se můžete řídit obecnými doporučeními.

  • Například zelené čaje se podle tradiční kultury Japonska a Číny zalévají vodou ohřátou na 70 až 80 °C. Tato teplota zajistí, že jedinečné aroma zeleného čaje zůstane zachováno, stejně jako jeho zdravotní účinky.
  • Černé čaje jsou chuťově intenzívnější, a můžete je zalít vroucí vodou.
  • Bílý čaj vyžaduje vodu ohřátou na maximálně 80 °C.
  • Většina bylinkových čajů by neměla být zalévána vroucí vodou. Ideální je teplota kolem 80 °C.

Vodu nikdy znovu nepřevařujte! Můžete ji odlít a po vychlazení použít jako zálivku pokojových rostlin, pokud nechcete plýtvat.

Litinová konvice

Foto: Pixabay

Doba louhování

Samozřejmě, že na chuti výsledného čaje se projeví také délka, po jaké je čajová směs ponořena ve vodě – tedy doba louhování. Opět se to může lišit v závislosti na druhu čaje. Zelené čaje stačí louhovat pouze jednu až tři minuty. Pu-ehr (fermentované) a černé čaje se louhují tři až pět minut. Bylinkové čaje se obvykle louhují tak, že se zalijí horkou vodou, přikryjí se a nechají se odstát po dobu pět, deset, patnáct ale klidně i dvacet minut. zjistěte si tyto informace pro konkrétní bylinku, kterou si připravujete jako čaj.

Nádoba na servírování

Vlastnosti materiálu, ve kterém čaj servírujete, ovlivní výslednou chuť nápoje. Proto bychom se ani této problematice neměli vyhýbat. Tradičně se čaje servírovali v tlustých litinových džbánech či čínské keramice. Tyto materiály jsou lepší pro čaje, které vyžadují při přípravě vyšší teplotu vody, jako je například černý čaj. Díky nim se uvolní chuť. Porcelán a sklo jsou oproti tomu materiály vhodné pro zelené a bílé čaje, protože mají vlastnost rychle odvádět teplo.

Zdroje info:

https://www.rodzinazdrowia.pl/herbata-jak-ja-zaparzac-aby-uzyskac-prozdrowotny-efekt

https://www.vsevyhodne.cz/blog/jak-spravne-varit-caj/

Foto: Pixabay