Zelená káva: Přípravek na hubnutí, nebo velký podvod?

Zelená káva

Zelená káva si získala obrovskou popularitu během krátkého období. Tvrdí se, že podporuje hubnutí a urychluje metabolismus. Nejedná se o žádný speciální druh kávy. Kávová zrna, která byla použita na přípravu zelené kávy jsou ta klasická, jen nejsou pražená. A díky tomu by prý měla obsahovat více cenných látek, než káva pražená. Zelenou kávu si můžete zakoupit ve formě prášku, zrn i tablet. Prodává se v lékárnách, bylinných obchodech a supermarketech.

Zelená káva a její příprava

Pokud jste si koupili celá zrna, budete je muset rozdrtit. Ideálně v hmoždíři nebo mechanickém mlýnku (ten elektrický je nevhodný, protože kávu příliš nadrtí). Rozdrcenou kávu zalijte horkou vodou a nechte ji aspoň 15 minut louhovat. Poté dochuťte. Můžete tak, jak to děláte s klasickou kávou (med, cukr, mléko), sáhnout ale můžete i po zajímavějším koření, jako je kardamom, skořice nebo hřebíček. Kávu pijte asi půl hodiny před jídlem, maximálně dvakrát až třikrát denně.

Kávové boby

Foto: Pixabay

Zelená káva na hubnutí

Zelená káva je skutečně spojována s účinky, které podporují hubnutí. Díky obsažené kyselině chlorogenové potlačuje chuť k jídlu. Kromě toho snižuje hladinu cukru v krvi a zpomaluje proces stárnutí neutralizací volných radikálů. Taktéž snižuje vstřebávání glukózy a špatného cholesterolu. Díky tomu pomáhá předcházet cukrovce druhého typu, ateroskleróze a kardiovaskulárních onemocněním. Pití zelené kávy pomáhá v boji proti celulitidě.

Další účinky zelené kávy

Kromě již zmíněného se zelená káva může pochlubit také svými protirakovinnými účinky. Navíc zlepšuje imunitu, což se cení zejména na jaře a v zimě. Odborníci ale varují: nezaměňujte zelenou kávu za lék na vaše neduhy. Může pomoci, ale rozhodně se nejedná o žádný všestranný prostředek. Pouhým pitím zelené kávy nezhubnete. K tomu je zapotřebí vyvážený jídelníček a dostatek pohybu. Také si uvědomte, že hubnutí je dlouhý proces. Nečekejte okamžité účinky.

Nežádoucí účinky zelené kávy

Pokud budete konzumovat nadměrné množství zelené kávy (více než tři šálky denně), můžete zaznamenat únavu, ospalost, neovladatelný hlad a celkovou slabost. Lidé s cukrovkou by na ni měli být obzvláště opatrní, protože snižuje vstřebávání glukózy. To může vést k razantnímu snížení hladiny krevního cukru.

Zdroje info:

https://www.rodzinazdrowia.pl/jakie-wlasciwosci-ma-zielona-kawa

https://www.vybornakava.cz/2014/je-zelena-kava-podvod/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2943088/

Foto: Pixabay