Jak může maminka poznat, že trpí preeklampsií?

Preeklampsie

Preeklampsie je onemocnění, které postihuje pouze těhotné ženy. Je to jedna z možných komplikací, která se nejčastěji vyskytuje ve třetím trimestru a projevuje se vysokým tlakem. Může oslabit život matky i dítěte, a proto je její včasné vyřešení základem. Na samotnou preeklampsii neexistuje žádný lék, ale dají se mírnit symptomy.

Preeklampsie – o co jde?

Preeklampsie je velmi závažná nemoc, která může mít v nejzávažnějších případech smrtelné následky jak pro těhotnou ženu, tak pro její embryo. Nejčastěji se vyskytuje u prvorodiček ve třetím trimestru, kdy se projevuje jako pozdní forma nemoci, ale v časných fázích těhotenství může dojít i k ranné formě. V takovém případě je průběh nemoci závažnější a těhotenství musí být i ukončeno.

Preeklampsie souvisí s činností placenty. V podstatě způsobuje nedostatečné prokrvení a okysličení zárodku, což vede k obrannému mechanismu na straně nenarozeného dítěte. To se nejčastěji projevuje vysokou hmotností nastávající matky.

Proč dochází k jejímu vzniku?

Důvodem, proč dochází k preeklampsii, je nesoulad mezi krevními látkami matky a dítěte. V případě, že těhotná žena má v krvi prokoagulační látky, které urychlují srážení krve, a dítě má v krvi látky antikoagulační, tj. látky proti srážení krve, může dojít ke zhoršení kardiovaskulární adaptability. To způsobuje poškození vnitřní výstelky cév, zúžení cév a únik bílkovin do moči, což následně vede k otokům dolních a horních končetin a zvýšení krevního tlaku.

Jaké příznaky musíte hlídat?

  • Vysoký krevní tlak
  • Otékaní nohou
  • Bolesti hlavy a nevolnosti
  • Mdloby
  • Krvácení
  • Zvýšená hladina kyseliny močové
  • Předčasné odlučování placenty

Jak doktor stanoví, že máte preeklampsii?

Preeklampsie se vyskytuje také u žen, které se neřadí mezi rizikové skupiny, a vzniká bez varování. Proto je nezbytné rozpoznat příznaky infekce včas a rychle vyhledat lékaře. Díky současným pokrokům v oblasti lékařských technologií je v současné době možné identifikovat potenciální rozvoj preeklampsie již v raném stadiu těhotenství.

Předpokladem vyšetření je močový test na přítomnost bílkovin a měření krevního tlaku. Při určování infekce se navíc provádí vyšetření krve a ultrazvukové vyšetření. Pomocí ultrazvuku je možné rozpoznat překážky ve vývoji a postižení krevního oběhu v cévách pupeční šňůry.

Preeklampsie 2
Foto: Pixabay

Léčba preeklampsie

Bohužel neexistuje žádná léčba preeklampsie jako takové a jediná věc, kterou lze v případě této nemoci léčit, je vysoký krevní tlak, který je pro zdraví těhotné ženy klíčové. Také se používají léky proti křečím. V neposlední řadě je nezbytný odpočinek, dostatek tekutin, dostatečný odpočinek a kalorický příjem bohatý na bílkoviny, vitaminy a minerály – zejména hořčík.

Jako prevenci můžete udělat následující:

  • Pravidelný pohyb
  • Příjem většího množství bílkovin
  • Snažte se zhubnout
  • Snižte příjem soli
  • Naopak zvyšte přísun vitamínu C, E, Zn a Se a omega mastných kyselin

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9962022/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6832549/

Náhledové foto: Pixabay