Jak hraní PC her ovlivňuje vaše zdraví? V několika ohledech

Hraní her

Hraní PC her se skutečně může projevit na zdraví člověka. A to nejenom psychickém, ale také fyzickém. Počítačové hry jsou zdrojem zábavy, ale také požíračem času. Hrají je děti i dospělí, a to navzdory tomu, jaké mohou mít účinky. Zde je výčet toho, jak vás počítačové hry mohou ovlivnit v běžném životě.

Duševní zdraví a hraní PC her

Mezi negativní účinky hraní PC her na duševní zdraví patří špatné vyhodnocování situací. Člověk je zvyklí, že ve hře je možné vrátit čas zpět, takže v případě chybného rozhodnutí jde vše opravit. Tuto možnost ale ve skutečném životě bohužel nemáte. Nadměrné hraní PC her dále negativně ovlivňuje studijní výkon a sebevědomí člověka. Vede to k izolaci jedince, který navíc může pociťovat negativní emoce a má i negativní výhled do budoucnosti. To může narušit každodenní život jedince.

Hraní her

Foto: Pixabay

Hraní PC her umí ovlivnit i pozitivně

Na druhou stranu je ale třeba uvést také pozitivní dopady hraní PC her na duševní zdraví. Různé herní žánry mohou zvýšit mentální dovednosti hráče, zlepšit mu náladu, zvýšit sociální dovednosti a dokonce pomoci zvládat emoce. Někteří hráči spolupracují virtuálně, což vede ke zlepšení jejich sociálních dovedností. Úspěchy ve hře se mohou hodit také pro pocit úspěchu i v reálném životě. Hraní PC her působí také proti úzkosti a depresím.

Zdraví očí

Nadměrné hraní PC her se ale může nepříznivě odrazit na zdraví vašich očí. Dlouhá doba hraní a nadměrný čas u obrazovky přispívá ke vzniku syndromu počítačového vidění. To znamená, že oči jsou jasu obrazovky vystaveny tak dlouho, že to může způsobit únavu očí, suché oči, rozmazané vidění a bolesti hlavy. K dalšímu nepohodlí může přispět také nepřirozené držení těla a nesprávné osvětlení. Abyste těmto problémům předešli, můžete využít některou z následujících technik:

  • Každých 20 minut si dejte pauzu, při které budete sledovat vzdálené objekty (například z okna).
  • Vyzkoušejte počítačové brýle, které chrání oči před modrým světlem z obrazovek.
  • Omezte čas strávený u obrazovek.
  • Nechte si pravidelně kontrolovat zrak.
  • Při hraní dbejte na správné držení těla. Neseďte příliš blízko u obrazovky.

Sebevědomí

Pokud se člověku ve hře daří, zažívá pocit úspěchu a jeho sebevědomí stoupá. Pokud se to ale nedaří, může to způsobit velmi negativní emocionální reakci. Negativní výsledek může ovlivnit také život mimo obrazovku.

Zdroje info:

https://aktin.cz/jak-gaming-ovlivnuje-nase-zdravi

https://www.health.harvard.edu/blog/the-health-effects-of-too-much-gaming-2020122221645

Foto: Pixabay