Hladina homocysteinu určuje vznik kardiovaskulárních nemocí

Homocystein

Homocystein se v lidském těle vyskytuje normálně, ale v nadměrném množství je jedovatý. Je to aminokyselina, jejíž koncentrace se zvyšuje především v důsledku oxidačního stresu a nedostatku vitamínů B6, B9 a B12. Vysoké hladiny této látky, známé jako hyperhomocysteinémie, mohou vést k rozvoji řady onemocnění, jako jsou srdeční choroby, mrtvice a žilní trombóza. Dá se léčit?

Co je to homocystein a co způsobuje jeho vysokou hladinu?

Homocystein je zvláštní druh aminokyseliny, která vzniká při metabolických procesech v našem těle. Je vedlejším produktem takzvané metylace. V těle se obvykle vytváří při trávení aminokyseliny methioninu v rámci tzv. methioninového cyklu, v podstatě při asimilaci bílkovin. Ve chvíli, kdy spotřebujeme bílkoviny, se methionin mění na homocystein a zpět na methionin. Za normálních okolností pro nás homocystein nepředstavuje problém. Problém nastává, když je jeho hladina moc vysoká.

Pokud hladina homocysteinu není ideální, není správně metabolizován, hromadí se v těle a v podstatě působí jako jed. To zvyšuje možnost vzniku zánětu v těle, a proto může způsobit problémy v kardiovaskulárním, neurologickém a endokrinním systému. Vysoké hladiny homocysteinu jsou častou příčinou zánětu tepen, a proto souvisí s rozvojem srdečních onemocnění.

Jaké jsou příznaky při zvýšené hladině?

Příznaky zvýšené hladiny homocysteinu mohou být mírné nebo velmi vážné v závislosti na tom, jaké bílkoviny a živiny nám chybí. Obvykle se první příznaky projevují kolem třetího roku života. Některé z hlavních příznaků mohou zahrnovat horší vidění, anomálie kostry (zejména u dětí) nebo neustálé zhoršování osteoporózy. Zvýšená hladina homocysteinu souvisí s nedostatečnou mineralizací a sníženou tloušťkou kostí. A stává se rizikem pro zlomeniny u starších osob.

  •       Kardiovaskulární onemocnění – koronární onemocnění, srdeční infarkt, mrtvice, vysoká krevní hmotnost a vysoký cholesterol
  •       Zvýšené riziko Alzheimerovy choroby a demence
  •       U dětí se mohou projevovat formativní degenerace
  •       Prodloužené končetiny
  •       Neurovývojové problémy, jako je ADHD, autismus nebo neschopnost učení
  •       Bolesti hlavy a migrény
  •       Deprese, úzkost, bipolární nepořádek…
  •       Anémie, bolest a vrozené vady
homocysteine 2
Foto: Pixabay

Zvýšenou hladinu můžete znormalizovat

Potěšující pravdou je, že zvýšené hladiny homocysteinu lze velmi snadno standardizovat. Pro začátek je nezbytné dodávat tělu látky, které hrají rozhodující roli v systému trávení homocysteinu. Jedná se v podstatě o listovou kyselinu a vitamíny B6 a B12.

  • Listová kyselina je obsažena v tmavě zelené zelenině, mrkvi, kvasnicích, játrech, vaječném žloutku, meruňkách, avokádu, dýni, fazolích a celozrnných obilovinách.
  • Vitamin B6 je obsažen v pivovarských kvasnicích, pšeničných klíčcích, otrubách, játrech, uhličitanu, sójových bobech, neloupané rýži, vejcích, ořeších, ovsu, melase, zelí, kapustě, pohance a zelené zelenině.
  • Vitamin B12 se nachází v játrech, hamburgeru, vepřovém a anglické slanině, vejcích, mléce, mléčných výrobcích.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2651913/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4326479/

Náhledové foto: Pixabay