Kdy je spánek nejvydatnější a jak dlouho optimálně spát – existuje na to vzorec

Spát

Kdy je spánek nejvydatnější a jak dlouho optimálně spát – existuje na to vzorec. Jak vypočítat dobu, kterou máme spát? Jeden odborník vysvětluje, proč byste si měli sami diktovat čas, který prospíte. Velmi záleží na tom, v kolik hodin chodíte spát. V minulém roce většina spánkových návyků utrpěla úder. Všechny naše pravidelné rutiny byly kvůli pandemii v roce 2020 narušeny, některé vylepšeny.

Pro mnohé je chodit včas spát velmi obtížné

Může za to míra stresu nebo špatný den. Usínání každou noc není vždy samozřejmostí. Změna rutiny může mít velký vliv na kvalitu spánku. Existuje hodina, ve kterou bychom měli jít do postele? Záleží na tom, v kolik jdeme spát, abychom se vyspali dobře a kvalitně?

Odpověď není pro všechny stejná. Nejlepší čas jít spát je více sladěn s tím, kolik spánku si vaše tělo užívá každou moc. V současné době odborníci z Národní spánkové nadace naznačují, že dospělí denně naspí asi sedm až devět hodin. Přijatelný rozsah se může rozšířit až na 10 hodin nebo na pouhých šest hodin denně.

Spánek

Foto: Pixabay

Dostatek spánku je základem pro regeneraci

Dokonalé množství spánku je tedy pro každého jiné. Jestliže budete mít každý den deset hodin spánku, neznamená to, že budete ráno svěží a vyspalí. Každý má jiné spánkové potřeby, někomu opravdu stačí jen pět hodin spánku a jiný potřebuje spát půl dne. Záleží na vašem těle a jeho potřebách, proto byste mu měli naslouchat.

Klíč k pochopení ideálního času je sladěn s tím, v kolik hodin musíme vstávat. V kolik hodin ráno vstáváte? Jestli je to v sedm hodin, měli byste tomu přizpůsobit také čas, kdy půjdete spát. To platí o jakémkoliv čase. Jestliže potřebujete spát sedm hodin, ale spíte devět, můžete si narušit vaši rovnováhu.

Kdy chodit spát a jak zajistit, aby byl spánek kvalitní?

Jiný režim může nastat o víkendu, kdy se nechodí do práce a čas vstávání se může lišit. I o víkendech byste ale měli dodržet podobný čas vstávání, jako v týdnu. Kvalitu spánku může ovlivnit také vaše strava, která by měla být pestrá. Před tím, než jdete do postele, si rozhodně nedávejte silnou kávu.

Tipy pro rychlé usnutí

  • Omezte kofein a alkohol: Omezte příjem kofeinu a alkoholu během odpoledne a večera, protože tyto látky mohou negativně ovlivnit spánek.
  • Fyzická aktivita: Pravidelná fyzická aktivita může podpořit lepší spánek. Avšak cvičení před spaním by mohlo být stimulující, takže je vhodné cvičit nejpozději několik hodin před spaním.
  • Správa stresu: Zkuste se vyrovnávat se stresem a starostmi před spaním. Může vám pomoci vést si deník nebo psát myšlenky, abyste uklidnili mysl a připravili se na odpočinek.

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/kdy-jit-spat-abyste-ochranili-srdce-i-mozek-77800, https://www.isotra.cz/blog/tipy-pro-kvalitni-spanek-tma-ritualy-i-vhodne-prostredi, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3755488/

Náhledové foto: Pexels

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.