Běhejte alespoň 10 minut denně a můžete docílit zajímavého efektu

Běh

Běhání je velmi populárním sportem, protože k němu téměř nic nepotřebujete. Snad jen nějaké to sportovní oblečení a obuv. Je to způsob, jak můžete strávit velké množství času na čerstvém vzduchu a pravidelně pracovat na své fyzičce. Běhat mohou osoby každého věku. Když se podíváte na nejmenší děti, napadne vás, že běhání pro nás prostě musí být přirozené. Malé děti se totiž nikdy nezastaví.

Běh je populární sport

Do běhání se může zapojit každý. Jeho velkou výhodou je jeho univerzalita. S běháním můžete docílit nejen zlepšení fyzického stavu, ale také psychiky. To, že cvičení může pozitivně ovlivnit naši náladu díky zvýšené produkci endorfinů (hormonů štěstí), je všeobecně známé. Vědci ale zjistili ještě další skvělý účinek běhání – stačí 10 minut běhání střední intenzity, abyste dosáhli zlepšení funkce prefrontálního kortexu. To je ta část mozku, která ovlivňuje náladu, ale také vaše kognitivní funkce. Díky desetiminutovému běhu denně můžete tedy dosáhnout maximální úrovně kognitivní funkce.

Běh

Foto: Pixabay

Běh je nejúčinnější

Výzkum prováděli vědci z University of Tsukuba. Někteří účastníci strávili 10 minut během na běžícím pásu a poté jim byly pokládány otázky, zaměřené na kognitivní funkci. Ukázalo se, že ti účastníci, kteří předtím běželi na běžícím pásu měli reakční čas (tedy čas, který uplyne od položení otázky k jejímu zodpovězení) mnohem nižší. Podobným způsobem mohou účinkovat i jiné sportovní aktivity. Nicméně vědci se shodují na tom, že nic není tak účinné, jako právě běh.

Cvičení je lék

Díky cvičení a zejména běhu můžete tedy posilovat funkce svého mozku. To může být prospěšné nejen pro učení se novým věcem, ale také pro udržování si toho, co již víte a znáte. Využít toho můžete doma i v práci. Vždycky je totiž prostor pro zlepšení se. Právě běhání je jedním z nejjednodušších způsobů, jak toho docílit, a to nejen na fyzické úrovni!

Zdroj: https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-10-minut-biegania-dziennie-poprawi-funkcjonowanie-mozgu,nId,5692560

Foto: Pixabay