Znáte plogging? Pomůže vaší fyzičce i životnímu prostředí

Plogging je nová móda, která se narodila ve Švédsku. Připomíná vám ten název tak trochu jogging? Pak jste na správné stopě. Je to ale více, než jen obyčejný běh. Jde o trénink, který má pozitivní vliv nejenom na naši kondici, ale i na životní prostředí.

Že jste z toho zmatení? Nevadí. Plogging není nic jiného, než kombinace sportu s troškou environmentalismu. Mohli bychom to totiž přeložit jako prostý „sběr odpadků při běhu“.

Kdo stojí za ploggingem?

Na začátku byl jeden muž – Erik Ahlstrom, aktivista a ochránce přírody. Jeho záměrem nebylo vytvořit další, originální typ běžeckého výcviku. Soustředil se spíše na to, jak by běžci mohli pomoci svému okolí. A jeho nápad se zalíbil. Do projektu se zapojili nejenom lidé ze Stockholmu, kde žije, ale z celého Švédska. Dnes najdeme příznivce ploggingu třeba i v Thajsku.

plog1

Proč vlastně plogging?

Jde vlastně o kombinaci dvou slov. „Plocka“ pochází ze švédštiny a znamená „sbírat“ a anglické slovo „jogging“ je jednoduše běhání. V praxi však není ploggování omezeno jen na běh. Může být klidně praktikováno i při jízdě na kole nebo třeba na kolečkových bruslích. Prostě se zastavíte na vhodném místě a sbíráte. Jen dobrá rada: jednorázové rukavice a pytel s sebou.

Jak si plogging ještě vylepšit?

Máte-li během zastávek dostatek energie, pokuste se sběr odpadků spojit ještě s jinou činností. Můžete každý obal od čokolády sebrat za pomoci dřepu nebo se po sběru protáhnout na blízké lavičce a trochu si zaposilovat vlastní vahou. Fantazii se meze nekladou. Možná zjistíte, že běh v parku nebo na jiném veřejném místě má své výhody.

A mimochodem, loni se o ploggingu mluvilo u našich polských sousedů zejména na den Země, který připadá na 22. dubna. Poohlédněte se letos po něčem podobném ve svém okolí nebo plogging přímo zorganizujte. Držíme palce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *