Senior park

Alzheimerova choroba – co očekávat?

Alzheimerovu chorobu zná asi každý. Pokud máte strach z toho, že zasáhne zrovna vás, nebo někoho z vaší rodiny, je lepší znát některá fakta. Pojďme se tedy nyní vrhnout na pár informací o této nemoci.

Stádia Alzheimerovy choroby

Tuto nemoc dělíme do tří stádii. První etapa začínající mírnou demencí se vyznačuje například zhoršenou orientací v čase a prostoru nebo zapomínáním užívání léků. Druhá etapa pokračující do středně pokročilé demence, se projevuje větší nesamostatností člověka, kdy osoba s Alzheimerovou nemocí potřebuje celodenní dohled. Pro člověka není snadné se sám stravovat nebo oblékat. Poslední třetí etapa tohoto onemocnění přechází do pokročilé demence. Člověk zapomíná postupně mluvit, takže je někdy velmi těžké uspokojit potřeby nemocného. Postupně je i velmi obtížný pohyb pro osoby s tímto onemocněním. Může se stát, že se přestane úplně pohybovat a stane se tak imobilním. Proto je vhodné najít v této fázi někoho, kdo se o nemocného bude starat. Existuje například mnoho ošetřovatelských služeb.

Co zařídit v počátečním stádiu

Je důležité vyřešit otázku týkající se finančních záležitostí. S osobou, které nemocný důvěřuje by měl včas vyřídit veškeré podrobné informace ohledně bankovního účtu, samozřejmě i dostupnost mobilního či počítačového zařízení. Je možnost takzvaného dříve vysloveného přáni, kdy si nemocný naplánuje, jak si přeje být léčen nebo opatrován. Poté osoba starající se o nemocného může vycházet z jeho prosby.

Agresivita u osob s Alzheimerovou chorobou

Můžeme se také setkat s poruchou chování u pacientů s Alzheimerovou chorobou, která se projevuje zlobou i agresivitou. V mnoha situacích nemusí však jít jen o nějakou chorobnou zlobu a agresivitu. Většinou tím jen nemocná osoba dává najevo nějakou nespokojenost. Například se změnou v okolí, v přístupu ostatních. V tomto případě je lepší naučit se zvládat agresivitu s odborníkem, popřípadě se snažit s nemocným komunikovat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *