Jak začít s veganstvím?

Chcete vyzkoušet jídelníček bez masa a dalších živočišných produktů? Ať už jsou vaše důvody zdravotní nebo „jen“ ekologické, určitě se vám bude hodit pár dobrých tipů na to, jak začít. Přece jen jde o poměrně razantní zásah do stravovacích zvyklostí.

Zařazení většího množství produktů rostlinného původu do vašeho jídelníčku je mimo jiné spojeno se zvýšeným příjmem vlákniny, antioxidantů, vitamínů a minerálů, což s sebou podle mnoha výzkumů přináší nižší riziko obezity, kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny.

Začněte s pozitivním postojem!

Proč chcete být veganem? Odpověď na tuto otázku je klíčová a pomůže vám v novém rozhodnutí vytrvat. Nemyslete na to, co nebudete jíst! Přemýšlejte raději nad tím, co do své stravy přidáte. To je mnohem lepší cesta k motivaci.

veg2

Měňte svou stravu postupně

Zpočátku se snažte postupně snižovat konzumaci masa a ryb. Vyhraďte si na to alespoň 1-2 měsíce. Nejdříve zařaďte do svého jídelníčku více luštěnin, které jsou velmi dobrým zdrojem rostlinných bílkovin. Postupem času eliminujte ze stravy i další živočišné produkty – vejce, mléko a mléčné výrobky.

Zamilujte si luštěniny

Vyhraďte si více času na vaření a experimentujte. Luštěniny by měly být novým základem vašeho jídelníčku. Zpočátku si dopřávejte 1-2 lžíce denně, postupně se dopracujte až na 1-2 sklenice denně. Váš trávicí trakt si tak bude zvykat na nový styl výživy postupně a časem vás přestane úplně trápit nadýmání a další nepříjemné příznaky.

Věděli jste, že: proti nadýmání lze použít římský či klasický kmín nebo majoránku? Můžete je klidně preventivně přidávat do každého jídla nebo pít odvar z těchto bylinek před každým luštěninovým pokrmem (1 lžíce koření na 1 šálek vody).

Postarejte se o doplnění důležitých prvků

Nezapomínejte na to, že vitamín B12 a vitamin D obsahuje veganská strava jen ve velmi malém množství, případně vůbec. Doplňujte ho tedy vhodnými doplňky stravy, nejlépe po konzultaci s lékařem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *