Znáte nejlepší multivitamin na trhu?

Vitamíny

Podle čeho vybírat multivitamin?

Multivitaminy mohou pomoci zaplnit všechny mezery ve výživě, které se vám nedaří získat pouze ze své stravy. Jak ale vybrat ty správné multivitaminy?

První věc, na kterou byste se měli podívat, když čtete etiketu s multivitaminy, je denní hodnota. Při pohledu na štítek se ujistěte, že multivitamin obsahuje téměř 100 % denní hodnoty složek uvnitř, ovšem to neplatí u všech vitamínů a minerálů (viz níže).

Pokud se chystáte začít užívat doplněk, vyberte si takový, který je zaměřen na vaše pohlaví a věkovou skupinu, abyste získali správnou směs vitamínů a minerálů.

Jakou dávku vitamínů, minerálů a stopkových prvků by měl multivitamin obsahovat?

Dospělí, kteří jedí zdravou a vyváženou stravu, se nemusí obávat, že by jejich tělo mělo nedostatek vitamínů a minerálů. Je proto zbytečné užívat multivitaminy s nesmyslně vysokými hodnotami.

Ideální složení se pohybuje mezi 50 – 200 % doporučené denní dávky. Pokud jde o některé živiny, jako je vápník, hořčík a draslík, překročení 100 % denní hodnoty může být ve skutečnosti škodlivé, protože tyto látky se pak ve vašem těle v průběhu času hromadí a mohou se potenciálně stát toxickými.

Formy vitamínů a jejich vstřebatelnost jsou důležité, na tyhle si dejte pozor:

Není vitamin, jako vitamin a není minerál jako minerál, proto je dobré mít na paměti, že se každý z nich chová jinak a to i vzhledem k jejich využitelnosti a vstřebatelnosti v těle.

Například takový vitamin D bychom měli konzumovat v jeho nejlepší formě pro naše tělo, a to jako vitamin D3 nebo vitamin K2 v jeho formě MK-7, či kyselinu listovou ve formě methylfolátu.

Jaké jsou rozdíly ve vstřebatelnosti minerálních a stopkových prvků?

Pozorně čtete složení a vyhýbejte se formám, jako jsou anorganické, oxidy, sírany, nebo chloridy, ty naše tělo špatně vstřebává.

Hledejte produkty s organickou formou, jako jsou citráty, glukonáty a pikolináty, přičemž tou nejlepší možnou formou jsou takzvané chelátové formy. Ty jsou uváděny bisglycináty (např. bisglycinát hořečnatý nebo zinečnatý, atd.).

Musí obsahovat i antioxidanty a probiotika?

Čím víc tím líp, to nemusí nutně platit i u multivitaminů. Jelikož někteří výrobci spoléhají, na to, že konzumenti koukají na délku seznamu obsažených látek, tak do multivitaminů přidávají i probiotika a antioxidanty.

Pravdou však je, že tyto látky jsou obsaženy v tak malém množství, že nemají žádný prokazatelný vliv na zdraví.

Jaký je nejlepší multivitamin v ČR?

Zda si stále nejste jisti, že si vyberete ten správný multivitamin, podívejte se na posilka.cz. V jejich článků najdete 10 nejlepších multivitaminů pro rok 2022 i s kompletním rozborem.

Jaké jsou nejlepší přírodní vitamíny ve formě bylin?

Bylinky tu s námi jsou už od nepaměti a stejnou dobu se používají v léčitelství. V současné době se opět navracíme k této alternativní medicíně. Zejména protože, konzumace bylin může pomoci při prevenci a léčbě srdečních chorob, rakoviny a cukrovky.

A co je nejlepší nemají žádné nežádoucí a vedlejší účinky, když se používají správně.

Zde Vám přinášíme dvě byliny, kterou jsou brány jako nejlepší bylinky na imunitu.

Černý bez – má několik zajímavých vlastností, které se dlouhodobě využívají ve fyzioterapii. Má antipyretické a diuretické vlastnostmi, dále obsahuje flavonoidy a podporuje tvorbu cytokinů, které zodpovídají za imunitu.

Sibiřský ženšen – největší přínos má v rámci uvolnění těla od stresu, ale pomáhá tělo bránit i před viry a bakteriemi.

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.