Zjistili jsme, že špatný cholesterol není — Snadno ho udržíte na uzdě

Krev

Vysoký cholesterol je považován za obrovského strašáka, zejména v pokročilejším věku. A není divu — vzhledem k tomu, že pravidelně souvisí s kardiovaskulárními problémy. Méně se však mluví o tom, že cholesterol je pro lidský organismus navíc životně důležitý. Neexistuje tedy žádný špatný nebo dobrý cholesterol — měřítko spočívá v tom, jakou hladinu cholesterolu máme v těle.

Bez cholesterolu se neobejdete

Cholesterol je steroidní látka, která má v lidském těle nezastupitelnou úlohu. Má vliv na spalování tuků navíc hraje důležitou roli v rámci tvorby některých hormonů, nervů nebo buněk. Část cholesterolu, který máme v těle, si tělo skutečně vyrábí samo — a zbytek přijímáme z typických potravin.

Skvělý pomocník, hrozný panovník

Je jasné, že se bez cholesterolu v podstatě neobejdeme. Problém nastává v případě, že ho přijímáme příliš mnoho. V tu chvíli se začne hromadit v cévách, které ztrácejí svou pružnost, čelí zvýšenému opotřebení a mohou se v pozdějších fázích ucpat. To zvyšuje zátěž na srdce a celý oběhový systém. Proto odborníci velmi pečlivě sledují hladinu cholesterolu — pokud je dlouhodobě zvýšená, hrozí riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Hypotéza o špatném cholesterolu začala tím, že v našem těle máme několik druhů cholesterolu. Zatímco lipoprotein o nízké hustotě je zodpovědný za již zmíněné ukládání cholesterolu v cévách, takzvaný vysokodenzitní lipoprotein naopak čistí tělo od nadbytečného cholesterolu. Důsledně tedy máme tendenci označovat předchozí jako špatný a druhý jako dobrý. Tělo potřebuje upravit celkovou rovnováhu cholesterolu. Mějte na paměti, abyste konzumovali více zeleniny a ovoce a měli více pohybu.

Jak udržet cholesterol na uzdě

Pozice - jóga
Foto: Pixabay

Klíčem může být zdravý způsob života. V případě, že často cvičíte, zaujmete racionální přístup k alkoholu a budete sledovat, co začlenit do jídelníčku, máte velkou šanci vyhnout se problémům s cholesterolem. Lidé, kteří bojují s vysokou hladinou cholesterolu, by si měli udržovat strategický odstup od tučného masa, uzenin, různých polotovarů a fastfoodů. Na druhou stranu je vhodné zařadit do jídelníčku více zeleniny a začít pravidelně cvičit.

Zdroje info: nasezdravi.cz, jimejinak.cz

Náhledové foto: Pixabay