Za ostrou bolestí na hrudi může být zánět pohrudnice

Zánět pohrudnice

Setkáváte se s nepříjemným pícháním na hrudi, neustálým kašláním a dýchacími potížemi? V tom případě trpíte zánětem pohrudnice, který vzniká v důsledku virové nebo bakteriální nákazy, ale může být způsoben i jinými problémy. Léčba závisí na tom, co zánět aktivovalo, a zahrnuje odpočinek, užívání léků a odsávání výpotku.

Zánět pohrudnice, co je to?

Zánět pohrudnice je onemocnění tkáně v oblasti mezi plícemi a hrudníkem, která se nazývá pohrudnice. Pacientům způsobuje především nepříjemné bolesti při dýchání, suchý kašel, dušnost a řadu dalších problémů. Odborně se tato infekce nazývá pleuritida, přičemž pleuritida je anglický výraz pro podráždění pohrudnice. Pohrudnice je štíhlá vrstva vystýlající hrudní dutinu, která obklopuje plíce, zajišťuje je před různými nárazy a podporuje jejich pohyb.

Mezi poplicnicí a pohrudnicí se nachází plurální dutina, což je hraniční prostor vyplněný malým množstvím pohrudniční tekutiny. Jakmile se u pacienta vytvoří zánět pohrudnice, dochází k poškození vrstev pleury a v některých případech se množí pleurální tekutina. Při dýchání se pohrudnice a poplicnice nepohybují tak efektivně, jak by měly, nebo se o sebe třou. To způsobuje prudkou bolest na hrudi a další nepříjemnosti při nádechu.

Jaké jsou příčiny zánětu pohrudnice?

K zánětu pohrudnice dochází z mnoha různých důvodů. V případě, že se jedná o rozdělenou nemoc, označujeme ji jako základní zánět pohrudnice. Ať tak či onak, často se přidružuje k jinému onemocnění nebo je důsledkem jiného problému se zdravím. Může například vzniknout jako komplikace poškození žeber, kdy je navíc poškozena pohrudnice.

Pravidelně mohou pohrudnici napadnout různá virová a bakteriální onemocnění. V každém případě může toto onemocnění souviset i s různými poruchami imunitního systému a systémovými onemocněními, nebezpečnými nádory nebo jinými problémy ovlivňujícími plíce.

Jaké jsou příznaky?

Pokud jde o to, jak se zánět pohrudnice projevuje, charakteristickým znakem je především ostrá bolest na hrudi, která se při nádechu zhoršuje. Ať je to jakkoli, několik jedinců si stěžuje spíše na pocit pálení nebo na bolest, která je velká a trvá dlouho. Další příznaky se mohou měnit v závislosti na konkrétní příčině stavu nebo jeho závažnosti. Příznaky zánětu pohrudnice závisí mimo jiné na tom, o jaký druh zánětu se jedná. V případě suchého zánětu pohrudnice bývá pohrudnice podrážděná, což je spojeno s bolestmi na hrudi.

Pohyb při dýchání je omezený a může se také objevit dráždivý kašel, teplota nebo šelest. V mnoha případech však suchý zánět přechází ve vlhký zánět. Když se mezi pohrudnicí začne hromadit tekutina, mluvíme o vlhké pleuritidě. Bolest v tomto případě souvisí s drážděním temenní pleury a může se rozšířit do ramen, střev nebo krku. V každém případě se u pacientů mohou vyskytnout další příznaky, jako je mělké a zrychlené dýchání nebo suchý kašel.

Zánět pohrudnice 2
Foto: Pixabay

Léčí se zánět pohrudnice?

Pokud vás trápí výše uvedené potíže, nepochybně přemýšlíte, jaká je léčba zánětu pohrudnice. Pokud se prokáže, že se skutečně jedná o tento nepříjemný problém, léčba se nejčastěji soustředí na zánět a doprovodné příznaky, ale navíc se léčí základní infekce, která je za zánět pohrudnice zodpovědná.

Konkrétní léčebná opatření v tomto okamžiku samozřejmě závisí na tom, co přesně způsobilo vznik zánětu pohrudnice. Roli však hraje i to, zda se jedná o suchý nebo vlhký zánět pohrudnice. V prvním případě může pomoci odpočinek v kombinaci s využitím vhodného léku, zatímco druhá možnost častěji vyžaduje odsávání nadměrného množství pleurální tekutiny.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK558958/, my.clevelandclinic.org

Náhledové foto: Pixabay