Víte, proč byste neměli dávat led na spáleniny?

popáleniny ruky

Popáleniny si můžete přivodit raz dva, například když si žehlíte vlasy nebo šaty, při pečení a dalších domácích pracech. Jakmile ucítíte, že jste se spálili, máte tendenci si na postižené místo ihned přikládat led, ale to je špatně!

Odolejte tomuto nutkání a raději si nachystejte limonádu s ledem na zapití oněch slov, co při popálení vyslovíte. Kdybyste použili led (nebo ledovou vodu) na popálenou tkáň, došlo by k traumatizování tkáně a zvýšilo by se razantně riziko infekce. Přirozeně existuje mnohem lepší způsob, jak si pomoci zchladit ránu, podpořit její léčení a zabránit zjizvení tkáně.

Jak si ošetřit popáleniny?

Pokud jde o popáleniny prvního stupně, můžete si poradit snadno sami. U dalších stupňů je potřeba zajít za doktorem nebo volat záchranku. Popálenina prvního stupně je většinou velmi bolestivá, červená, teplá, ale bez puchýřků!

  • Použijte chladnou vodu – vodu necháme působit 5-20 minut (nejlépe pod tekoucím kohoutkem, případně lze využít vlhkého ručníku.
  • Hydratujte ji – Po ochlazení pokožky ji zlehka natřete hydratačním krémem, který obsahuje aloe vera.
  • Chraňte ji – Abyste do popáleniny nezanesli infekci, měli byste ji překrýt čistým obvazem nebo suchým hadříkem.
  • Dejte si něco na bolest – Od bolesti vám pomohou volně dostupné léky jako Brufen.
  • Držte ji v čistotě – Během hojení je potřeba popálenině dopřát pořádnou dávku hygieny. To znamená, čistit ji jemným mýdlem a antibiotickým krémem.
Tekoucí voda
Foto: Pixabay

Co dělat, když se mi objeví puchýř?

Jakmile se vám po spálení objeví puchýř, jde o popáleninu druhého stupně. A je také mnohem závažnější a často je vyžadováno lékařské ošetření.

  • Používejte k ochlazení chladnou tekoucí vodu. Pokud jste na výletě, polijte si ruku čistou balenou vodou. Nikdy nemáchejte popálenou ruku v rybníce nebo jiné přírodní vodě.
  • Pokud se vám k popálenině připekla i košile, nikdy ji nestrhávejte. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
  • Nenanášejte na popáleninu marmeládu, máslo nebo olej. Je zapotřebí, aby pokožka mohla dýchat a odvádět teplo.
  • U popáleniny druhého stupně musíte být opravdu obezřetní a dodržovat hygienu jako nikdy předtím. Mnohdy se stává, že si jedinci do rány vnesou infekci, a navíc jsou velmi náchylní na tetanus.

Zdroje info: health.clevelandclinic.org, https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-burns/basics/art-20056649

Náhledové foto: Pixabay