Má vaše dítě noční můry? Jak vyzrát na zlé sny v několika krocích

špatné sny

Pravděpodobně dobře znáte ten pocit, když se probudíte zpocení. Myslíte si, že nejste ve skutečném nebezpečí, ale také víte, že zlý sen, z něhož jste se probudili, byl opravdovým oříškem. Když mají zlé sny děti, cítí, že jsou stále v nepohodě. Křičí. Kopou a kroutí se.

Kdy začínají zlé sny?

Je běžné, že novorozenci a malé děti křičí, když se probudí uprostřed noci, ale to neznamená, že mají noční můru. Miminka a malé děti nedokážou pohotově vyjádřit své obavy a sny, takže nemůžeme vědět, s čím se ve spánku setkávají. Předpokládá se, že děti mladší než 4 roky, většinou nemají v noci strach, protože formativně nevědí, že se mohou vyskytnout věci, ze kterých mohou být zmatené.

Noční můry vs. spánkový teror

Noční můry se objevují během REM odpočinku. Jedná se o lehčí fázi odpočinku. Když se vašemu dítěti zdá zlý sen, probudí se zmatené a vyděšené. Může křičet a být schopné vám o své noční můře říct. K nočnímu strachu (spánkové děsy) obvykle dochází během nejhlubšího uspořádání odpočinku mimo REM. Když má vaše dítě strach, může křičet nebo ječet, ale ve skutečnosti není vzhůru. Nebude reagovat na vaše uklidňující slova nebo objetí a nic si nebude pamatovat.

Špatné sny 2
Noční můry: Foto Pixabay

Proč mají děti špatné sny

Odpočinek obvykle považujeme za dobu, kdy se toho moc neděje. Pohled však může být zavádějící. Když vaše dítě gestikuluje, jeho mozek usilovně pracuje na tom, aby zvládl denní příležitosti a své pocity. I odpočinek hraje roli v kombinaci učení a paměti. Zatímco odpočíváte, váš mozek se zbavuje jedů, které se v průběhu dne nahromadily. Noční můry jsou častější v případě, že vaše dítě má:

  • úzkost
  • strach
  • spánkové potíže
  • stres
  • trauma

Jak pomoci vyhnout se špatným snům

1. Připomeňte jim, co je pravé a co ne

Zvláště batolata a mladší děti mohou mít problém pochopit, co je realita a co ne. Zlé sny mohou působit tak znepokojivě opravdově, že malí mohou mít problém oddělit to, co zažili ve spánku, od toho, co se děje doopravdy. Připomeňte dítěti, že sny nejsou pravé. Další podpůrnou strategií je prozkoumání pokoje vašeho dítěte a dotazování se, co vidí.

2. Udělejte z odpočinku potřebu

Noční můry jsou formou poruchy odpočinku, takže mohou souviset s nedostatečnou kvalitou odpočinku nebo s nedostatečným spánkem. Dodržujte u svých dětí standardní časový plán spánku.

Noční můry
Noční můry: Foto Pixabay

3. Posílení nezávislosti

V případě, že byste chtěli zůstat na chvíli v pokoji svého dítěte, abyste mu pomohli se uvolnit a odpočinout si, je to v pořádku. Když dítě odvedete z jeho pokoje a necháte ho odpočívat s vámi, může to přesto v jeho mysli posílit představu, že jeho pokoj není bezpečný.

Zdroje info: health.clevelandclinic.org, novinky.cz, https://hms.harvard.edu/news-events/publications-archive/brain/nightmares-brain

Náhledové foto: Pixabay