Který olej je nejlepší při hubnutí? Výběr těch nejznámějších

Olivový olej

Jakýkoli olej je zdrojem tuku, takže to s ním nemůžeme při hubnutí přehánět. A to ani v případě, že je označován za „zdravý“. Vyplatí se ale sáhnout po různých druzích oleje. Některé se mohou stát další příchutí vašeho oblíbeného salátu, jiné mohou být vhodnější pro pečené pokrmy. Přinášíme výčet známých olejů.

Olivový olej

Jedná se o jeden z nejznámějších olejů vůbec, které mnozí považují za zdravou variantu. Pravdou je, že extra panenský olivový olej je skutečně jedním z nejzdravějších olejů. Je vhodný pro vaření v troubě i pro smažení. Můžete jej použít také jako zálivku na salát. Díky němu můžete udržovat zdravou hladinu cholesterolu. Není vhodný pro všechny druhy pokrmů, protože má svou specifickou chuť. Mnohem méně živin obsahuje olivový olej vyrobený z pokrutin.

Řepkový olej

Jedná se o klasiku, kterou zná každý z nás. Tento olej může být označován taktéž jako kanolový olej. Obsahuje mono-nenasycené mastné kyseliny a vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Vzhledem k nevýrazné chuti se hodí na přípravu celé škály pokrmů. Pro svou univerzalitu je tedy velmi oblíbený. Hodí se na smažení, vaření i pečení a také do dresinků. Má vysoký kouřový bod.

Rostlinný olej

Tento druh oleje obsahuje trans-tuky, které mohou zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Pokud bychom tento olej konzumovali ve velkém množství, mohlo by se to nepříznivě podepsat na našem zdraví. Neobsahuje žádné důležité živiny.

Řepka

Foto: Pixabay

Kokosový olej

Také kokosový olej má specifickou chuť, pro kterou ho jedni milují, jiní nenávidí. Tento olej je extrahován z kokosů. Má pevné skupenství, ale taje už při teplotě, kterou má naše tělo. Díky vysokému obsahu nasycených tuků pomalu oxiduje. Pomáhá při prevenci srdečních chorob a vysokého krevního tlaku, posiluje imunitní systém, předchází osteoporóze, pomáhá při hubnutí. Je vhodný pro podporu hormonální rovnováhy.

Lněný olej

Získává se z lněných semínek. Má vysoký obsah vlákniny a omega-3 mastných kyselin. Tento olej je zdrojem draslíku. Může přispět ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění a podporuje zdraví pokožky. Tento olej není vhodný na vaření, nikdy jej nezahříváme. Přidat jej můžeme do salátových zálivek, ale také jej můžeme nalít na již hotové pokrmy, jako je rizoto, dušená zelenina apod.

Sójový olej

Také ze semen sóji je možné extrahovat olej. Obsahuje málo nasycených tuků, zato nebohatý na vitamín K. Ten je důležitý pro silné kosti a v boji proti vysokému cholesterolu.

Arašídový olej

Tento olej je známý také jako podzemnicový olej. Získává se z arašídů. Má spoustu zdravotních přínosů: působí jako prevence proti rakovině, posilovač imunitního systému, bojuje proti stárnutí. Je možné na něm smažit a hodí se také do dresinků.

Zdroje info:

https://www.practo.com/healthfeed/which-oil-is-the-best-for-weight-loss-25642/post

https://www.svetzeny.cz/zdravi/olej-ktery-pomaha-hubnout-existuje-jich-hned-pet-vyberte-si-ten-nejvhodnejsi

Foto: Pixabay