Menší porce vs. dieta: proč vědět, jaký je mezi nimi rozdíl

Hubnutí

Pokud budete jíst menší porce, pak byste měli logicky zhubnout, ne? Bohužel to není tak úplně pravda. Faktem je, že pokud si dáte místo celého řízku pouze polovinu, určité hubnutí zaznamenáte. Rozhodně ale nebudou výsledky takové jako v rámci zdravé diety. V tomto článku budeme pod pojmem „dieta“ rozumět vyváženou a zdravou kombinaci potravin, která pomáhá při hubnutí. Tedy ne žádné rychlé a údajně zaručené diety.

Menší porce nefungují

Budete-li jíst přesně tolik kilojoulů, kolik odpovídá vaší váze, měli byste si svou váhu udržet. Bude-li počet kilojoulů nižší, budete hubnout. Bohužel nezáleží na samotném množství energie, které zkonzumujete, ale na tom, z čeho se bude vaše strava skládat. Tvoří ji totiž makroživiny, jako je tuk, sacharidy, bílkoviny a vláknina. Pokud bude základem vašeho jídelníčku tuk, zhubnout se vám nepodaří. Navíc můžete trpět nedostatkem energie a bude vás stále honit mlsná.

Dieta

Foto: Pixabay

Najděte si vhodnou dietu

Zdravá dieta vám nebude slibovat, že za týden zhubnete 10 kg. Hubnutí je bohužel pomalý proces. Za zdravé diety považujeme krabičkovou dietu, středomořskou dietu nebo třeba paleo dietu. Abyste při dietě nepodváděli, budete potřebovat silnou vůli a podporu. Tu můžete najít doma nebo třeba na sociálních sítích. Existují zájmové skupiny, do kterých můžete vstoupit a s ostatními diskutovat nad nejrůznějšími obtížemi, které vás na cestě čekají.

Pomalý pokrok je lepší, než žádný

Přijmout to, že hubnutí jde pomalu, je bohužel těžké. Každý by už chtěl být hubený, aby si mohl koupit vysněný oděv. Bohužel, příliš rychlé hubnutí si obvykle vybírá daň jak na vašem fyzickém zdraví, tak na tom psychickém. Budete se cítit pomalí, unavení a na konci sil. Pokud zhubnete jeden kilogram za týden, je to víc, než dost. Je lepší hubnout tuky, než vodu a svaly.

Sledujte svůj pokrok

Své výsledky si můžete zapisovat do deníčku, nebo můžete používat zábavnější formu. V současné době existuje celá spousta mobilních aplikací, díky kterým můžete sledovat, co přijmete, kolik kalorií jste spálili a podobně. Takto můžete zůstat motivováni a dosáhnout lepších a dlouhodobých výsledků.

Zdroje info:

https://www.practo.com/healthfeed/is-eating-less-as-good-as-dieting-25728/post

https://www.cdc.gov/healthyweight/healthy_eating/energy_density.html

Foto: Pixabay