Víte, co způsobuje syndrom dráždivého tračníku?

Dráždivý tračník

Trpíte náhlými žaludečními bolestmi a nepříjemnostmi, které obvykle zmizí po vykonání potřeby na záchodě? Budete jedním z asi 20 % populace, která trpí tím, co je známé jako porucha dráždivého tračníku. Tedy onemocnění tlustého střeva, o kterém se toho stále moc neví. Ať je to jakkoli, podle několika odborníků to souvisí s duševním stavem, zejména s blokovanou osou střeva a mozku.

Bolesti až záchvaty žaludku, které se často objevují v nejhorší chvíli. Typické je také IBS, tedy syndrom dráždivého tračníku. Důvodem, proč toto onemocnění trápí především ženy, jsou hormony, ale i stres a přetěžování ženského organismu. Navzdory tomu, že jde o poměrně dalekosáhlý problém, jeho původ není vyjasněn. Ať už je to jakkoli, je známo, že nejčastější příčinou je nefunkční osa střeva a mozku, a dlouhodobý stres. Každopádně i střevní infekce s těžkým průběhem může přispět k rozvoji syndromu!

Jak se projevuje toto onemocnění?

Obvyklým příznakem IBS je žaludeční bolest, která souvisí se změnou konzistence stolice společně s častým navštěvováním záchodu. Pacienti jsou zde pravidelně nuceni vyhledat záchod v opravdu nejhorších chvílích – zkoušky, pohovor a jiné stresové situace. Někdy se u pacientů může objevit zácpa, jindy průjem. Nadýmání nebo plynatost není žádný zvláštní případ. Stav zpravidla trvá několik měsíců, během nichž se nežádoucí účinky opakují přibližně jednou týdně.

Bolest žaludku se obvykle vyskytuje v dolní části břicha, ale může se pohybovat s každým útokem nebo ovlivnit celé břicho. Obvykle zmizí po návštěvě záchodu (ale někdy trvá celé hodiny). Několik pacientů se navíc setkává s dalšími nežádoucími příznaky, jako je hlen ve stolici.

  •       Bolest v zádech
  •       Změny nálady
  •       Migréna
  •       Svalové bolesti
  •       Porucha spánku
  •       Vodnatá stolice nebo průjem
  •       Zácpa
  •       Nadýmání

Dá se syndrom dráždivého tračníku léčit?

Vzhledem k povaze nemoci je logické, že její léčba je opravdu obtížná. Léčba je tímto způsobem zaměřena na dosažení dlouhodobé fyzické a duševní pohody. Někdy je navíc vyžadována účast klinického lékaře – psychologa. Míra stresu, která může přispět ke zhoršení problému, se kvůli nemoci velmi zvyšuje, a to z důvodu, že se pacient cítí chycený v pasti bez možnosti úniku. K žaludečním bolestem může dojít kdekoli a kdykoli, což vám může dostat do nepříjemných okolností, které vás vystresují.

Dráždivý tračník - stres
Foto: Pixabay

Ustálený strach v tomto bodě infekci ještě více zhoršuje. Ve výjimečných případech je proto nutné brát i antidepresiva. Kromě toho je zásadní potlačit příznaky infekce. V případě, že se u vás projevuje průjem, použije antidiaroikum. Na druhou stranu strava s vysokým obsahem vlákniny nabízí pomoc proti zácpě a ve vážnějších případech zácpy využijte projímadla. Nejdříve se však poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Dále se doporučuje doplnit jídelníček o výživu obsahující probiotika, která přispívají ke správné činnosti trávicí soustavy.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4154827/, https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmed.2022.922063/full

Náhledové foto: Pixabay