V létě pozor na dehydrataci. Jak ji poznat a proč jí trpí zejména senioři

Tak jsme se na ně dlouho těšili a už jsou zde. Ano, řeč je o tropických teplotách, které někteří lidé úpěnlivě vyhlíželi přes poměrně chladné a deštivé jaro. Spousta z nás horko v oblibě nemá, jiní ale za to dají i několik tisíc, aby se mohli slunit na mořských plážích a vystavovat své tělo slunečním paprskům. Jak je to s pitným režimem v létě?

Životodárná voda je pro organismus nezbytná

Víte, že lidské tělo obsahuje průměrně 65 % vody? Je tedy evidentní, že ji ke svému životu nezbytně potřebuje. Zajímavé je, že kojenci mívají v sobě více, a to až 85 %, zatímco starší lidé méně, jen okolo 45 až 54 %, což je jedním z důvodů, proč jsou senioři více ohroženi dehydratací. Mít dostatek tekutin znamená dobrou látkovou výměnu i funkci ledvin, které vylučují škodlivé látky z těla pryč. Je-li vody v těle nedostatek, zpomalují se tělesné i duševní funkce.

Osvěžující nápoj. Foto: Pixabay

 

Co způsobuje nedostatek vody?

Člověk se může cítit malátný či ho bolí hlava a má sucho v ústech. Bez vody nevydrží příliš dlouho, již po dvou dnech se mohou objevit závažné zdravotní problémy, při vysoké dehydrataci natéká jazyk, je absence moči i potu, vznikají halucinace i horečka, které posléze vedou ke smrti. Denně bychom měli vypít asi dva a půl litru vody, přičemž v horkých dnech by jí mělo být i více.

Pozor na dehydrataci zejména u starých osob

Problémem mnohých seniorů je to, že nemají pocit žízně a do pití se musejí často nutit. Je však třeba dbát na jejich pitný režim, a to zejména v horkém letním počasí. Nebezpečným může být hlavně pokles krevního tlaku, který bývá častým příznakem dehydratace. Ideální je tedy popíjení slazeného i neslazeného čaje, minerálních vod a klidně i vody z kohoutku.

Zdroj info: wikiskripta.eu

Léto. Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.