Těhotenská rolnička: zvonění miminku připomíná čas, kdy bylo ještě v bříšku

Těhotenská rolnička

Těhotenská rolnička nebo také mexická bola či andělský náhrdelník je typ šperku, který je určen pro těhotné ženy. Mají ji nosit po celou dobu těhotenství na krku, protože jim má pomoci navázat spojení s miminkem. Tradice nošení tohoto náhrdelníku pochází z Indonésie, kde se původně nosili šperky ze stříbra. Řetízek je dlouhý tak, aby přívěsek ve tvaru koule sahal až k břichu maminky – a tedy byl co nejblíže miminku, které je uvnitř.

Jak těhotenská rolnička funguje?

Náhrdelník se skládá z řetízku a kuličky, uvnitř které je malý zvoneček. Když se maminka hýbe, přívěsek zvoní (podobně jako rolnička). Miminko toto zvonění slyší a mělo by ho uklidňovat. A to i v době, kdy už nebude v bezpečí a pohodě maminčina bříška, kde se mu dostávalo všeho, co potřebovalo. Zvonění přívěsku mu tuto dobu připomene, takže by mělo být klidnější. Maminky proto často pokračují v nošení přívěsku i po porodu.

Těhotná
Foto: Unsplash

Kdy už dítě slyší?

Náhrdelník byl oslavován v mayských kulturách po celá staletí (známý je zde jako Llamador de Angeles – v překladu něco jako „volající anděl“). Miminko slyší asi od 18. týdne vnější zvuky, hlas matky, tlukot jejího srdce a zvuky doprovázející trávení. Umí se proto uklidnit, když tyto zvuky později slyší. To je důvod, proč některá miminka uklidňuje bílý šum – jako je šumění oceánu, zvuk vysavače, fénu nebo tekoucí vody, apod.

Může být těhotenská rolnička skutečně užitečná?

Neexistuje žádná studie, která by potvrzovala, že těhotenská rolnička skutečně funguje tak, jak slibuje. Pravdou ale je, že spousta miminek se uklidní, když slyší matčin hlas, který zná ještě z prenatálního období. Stejně tak je může uklidnit, když si je maminka nebo třeba i tatínek položí hlavičkou na hruď, aby slyšela tlukot srdce. Stejným způsobem může fungovat právě těhotenská rolnička.

  • Protože se jedná o šperk s dlouhou šňůrkou, nedávejte je dítěti ke hraní ani nezavěšujte nad postýlku. Když s dítě náhrdelníku zmocní, mohlo by se uškrtit.

Jaká je historie náhrdelníku?

V Indonésii ale také v dnešním Mexiku byly dříve těmito náhrdelníky obdarovávány všechny těhotné ženy. Ony i jejich nenarozené miminko mělo být chráněno andělem. Byl to tedy jakýsi amulet, který je měl ochránit. Protože se jedná o vkusný šperk, který by navíc mohl pomoci při uklidňování dítěte, rozšířila se tato tradice i u nás. I v České republice najdete spoustu prodejců tohoto šperku. Některé jsou na krk, jiné ve formě náramku.

Poslouží těhotenská rolnička i po narození?

Ano, i nadále může mít uklidňující efekt pro miminko. Spousta maminek si jen zkrátí řetízek, aby nepřekážel při kojení a péči o miminko. Některé ho zavěsí v bezpečné vzdálenosti od miminka, aby se nemohlo přívěskem zadusit.

Zdroje info:

https://blooming-lovely-jewellery.co.uk/pages/about

https://www.netmums.com/pregnancy/what-is-a-bola-pregnancy-necklace

Foto: Unsplash