Jak poznat blížící se leukémii: Znamení a symptomy

Leukémie, typ rakoviny, který ovlivňuje krvetvorbu v těle, může být těžké diagnostikovat v raných stádiích, protože mnoho symptomů může být zároveň spojeno s běžnými nemocemi. Nicméně, pozornost k určitým znakům může pomoci zachytit onemocnění včas a získat nezbytnou lékařskou pomoc. Zde je přehled těchto znaků:

Neobvyklá únava

Trvalá a výrazná únava, která nezmizí po odpočinku, by mohla být známkou leukémie. Pokud se cítíte vyčerpaní i po dostatku spánku a odpočinku, je to důvod k vyhledání lékařského vyšetření.

Časté infekce

Leukémie může potlačit normální funkci imunitního systému, což vede k častým infekcím, jako jsou nachlazení, chřipka nebo infekce dýchacích cest.

Zvětšené lymfatické uzliny

Palpovatelně zvětšené uzliny v krku, podpaží nebo tříslech by mohly být známkou narušení lymfatického systému, což je často spojeno s leukémií.

Krvácení a modřiny

Nadměrné krvácení z drobných poranění, dlouhotrvající krvácení z nosu nebo dásní a časté modřiny bez zjevného důvodu by mohly naznačovat problémy s krevní srážlivostí spojenými s leukémií.

Bledost

Snížený počet červených krvinek, který je typický pro některé typy leukémie, může způsobit bledost kůže a sliznic.

Zvětšená játra nebo slezina

Zvětšení jater a sleziny může být zaznamenáno během lékařského vyšetření a může být známkou pokročilé leukémie.

Bolesti kostí a kloubů

Pacienti s leukémií mohou trpět bolestmi v kostech a kloubech, které jsou způsobeny šířením rakovinných buněk do kostní dřeně.

Ztráta hmotnosti

Nechtěná ztráta hmotnosti může být dalším důvodem k vyšetření, zejména pokud není jiný zjevný důvod pro hubnutí.

Foto: Pixabay

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků u sebe nebo u svých blízkých, je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Diagnóza leukémie vyžaduje řadu lékařských testů, včetně krevních testů a biopsie kostní dřeně. Časná diagnóza a léčba jsou klíčové pro zlepšení prognózy pacienta s leukémií. Buďte vždy vnímaví k signálům, které vám váš organismus posílá, a neváhejte se poradit s lékařem ohledně jakýchkoli neobvyklých příznaků či potíží.

Zdroje info: https://www.cancer.gov/types/leukemia/research, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560490/

N8hledové foto: Pixabay