Typy narkolepsie: Odborníci vysvětlují projevy této poruchy spánku

Narkolepsie

Spánek je velice důležitý, aby naše tělo mohlo fungovat tak, jak má. V poslední době ale stoupá počet lidí, kteří trpí některou z poruch spánku. Narkolepsie je jednou z nich. Typická je pro ni zejména nadměrná ospalost v průběhu dne. V podstatě existují dva typy narkolepsie plus jeden velice vzácný, který člověk „získává“ v důsledku poranění v oblasti mozkového hypotalamu. Mezi společné příznaky patří kataplexie (náhlá ztráta svalového tonu), spánková paralýzaspánková paralýza, halucinace, přerušovaný spánek a automatické chování.

Narkolepsie typu 1

Jedná se o nejčastější formu typ narkolepsie. Pro tuto formu je typická zejména kataplexie, která může trvat od několika vteřin až po několik minut. Projevuje se nápadnými fyzickými změnami, jako je náhlý pokles hlavy, nezřetelná řeč apod. Četnost těchto projevů se může lišit – někdo má projevy několikrát za den, jiný třeba jen jednou za rok. Dalším příznakem této formy narkolepsie je nízká hladina hypokretinu-1. To je látka, která v našem těle kontroluje bdělost. Právě díky ní je usnadněna diagnóza narkolepsie.

Zívání

Foto: Pixabay

Narkolepsie typu 2

Diagnostikovat narkolepsii druhého typu může být obtížnější, protože se nevyskytuje ani kataplexie a nízké hladiny hypokretinu. Hlavním příznakem tak zůstává nadměrná ospalost v průběhu dne. Většinou přichází v doprovodu s dalšími poruchami spánku, jako je spánková apnoe (porucha dýchání projevující se zástavou dechu a chrápáním). K diagnóze je zapotřebí nejprve vyloučit závažnější zdravotní stavy, jako je anémie, chronický únavový syndrom, rakovina apod. Poté je provedena odborná studie nočního či denního spánku (či obojí).

Sekundární narkolepsie

Třetí typ narkolepsie je velice vzácný. Na rozdíl od předchozích dvou typů ale víme, co je její příčinou: poranění hypotalamu. To je ta část mozku, která má na starost spánek. K tomuto poranění dochází v důsledku úrazu hlavy, nádoru na mozku, roztroušené sklerózy či zánětu mozku. K typickým příznakům se přidává další: potřeba dlouhého spánku (klidně i více než 10 hodin denně) a vážné neurologické problémy.

Léčba narkolepsie typu 1 a 2

Léčba narkolepsie není v žádném případě jednoduchá, protože zahrnuje jak změnu životního stylu, tak také léky. V první řadě se pacienti musí zaměřit na pravidelný spánek – což znamená, že osoba chodí spát ve stejnou dobu a také v určitý čas vstává. Dále do svého života zahrnou pravidelné cvičení a vyhýbají se alkoholu a nikotinu před spaním.

Zdroj: https://www.health.com/condition/narcolepsy/narcolepsy-types

Foto: Pixabay